zamknij
Jak wychować dziecko na lidera

Jak wychować dziecko na lidera

0udostępnień
jak wychować dziecko na lidera

Wielu rodziców marzy o tym, aby ich dzieci stały się w przyszłości odnoszącymi sukcesy liderami, od których będzie wiele zależało. Dlatego inwestują w dzieci, wysyłając je na dodatkowe zajęcia, ale zapominają o tym, aby wykształcić w nich cechy, które w przyszłości pomogą im odnieść sukces.

Wychowywanie przyszłych przywódców polega między innymi na zaszczepianiu pewnych cech i umiejętności, których każdy lider będzie potrzebował do odniesienia sukcesu. Zatem jakie to są cechy i jakich sposobów użyć, aby je zaszczepić w dziecku?

Poczucie własnej wartości

Nie, nie mamy na myśli zarozumialstwa i nie namawiamy do wpajania dziecku, że jest nieomylne, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Chodzi tutaj raczej o uświadomieniu mu jego mocnych i słabych stron. Taka wiedza będzie mobilizowała je do podejmowania nowych wyzwań i doskonalenia się, dzięki czemu nie podda się po pierwszym niepowodzeniu i będzie ponawiało próby, aby osiągnąć to co zamierzało.

Aby dziecko znało poczucie własnej wartości, powinno słyszeć od rodziców nie tylko pochwały, ale także powinno samo przekonać się w czym jest dobre a w czym nie, a następnie być zachęcane do rozwijania swoich talentów.

Empatia

Wiele się ostatnio mówi o tym, że młodzi ludzie idą do celu po trupach. Liczy się dla nich tylko czubek własnego nosa. Są nastawieni na branie. To nie jest zachowanie, które charakteryzuje lidera z prawdziwego zdarzenia. Osoba, która chciałaby osiągnąć sukces musi nauczyć się empatii, czyli powinna być wyczulona na uczucia innych i je rozumieć. Dzięki temu nawiązuje lepsze i trwałe relacje w środowisku pracy i poza nim.

Umiejętność podejmowania decyzji

Wiadomo nie od dziś, że liderzy powinni umieć podejmować szybkie i trafne decyzje, dlatego bardzo ważne jest, aby dzieci miały możliwość podejmowania decyzji za siebie. Oczywiście powinny być one dostosowane do wieku dziecka. Należy rozpocząć od drobnych decyzji, które chcemy, aby dziecko podjęło, np. w jakim ubraniu chce wyjść do przedszkola, a z wiekiem, kiedy dziecko zaczyna rozumieć koncepcję odpowiedzialności i konsekwencji własnych decyzji, te mogą być poważniejsze i bardziej skomplikowane.

Fotolia_29899611_Subscription_L
Fot. Fotolia.com

Nie zapominaj też o tłumaczeniu powodów decyzji, które sama podejmujesz i przedstawieniu konsekwencji, których się spodziewasz.

Umiejętność rozwiązywania problemów

Rozwiązywanie problemów jest również bardzo ważną cechą liderów. Aby nauczyć dziecko tej umiejętności, trzeba dać mu szansę na rozwiązywanie problemów po swojemu. Nie niańcz go w nieskończoność. Jeśli z powodu choroby nie było w szkole i ma zaległości w nauce, pozwól, żeby samo poszło do kolegów i poprosiło o zeszyty. Nie rób tego za niego. Jeśli pokłóciło się z kolegą, to nie ingeruj w ich konflikt. Pozwól, aby dzieci rozwiązały to nieporozumienie między sobą.

Oczywiście warto pamiętać o ty, aby nie zostawiać dziecka z problemami, które z powodu wieku i rozwoju emocjonalnego po prostu je przerastają.

Umiejętność pracy w zespole

Nawet liderzy, powinni wiedzieć, że umiejętność pracy zespołowej jest niezwykle ważna. Możesz ją rozwinąć u swojego dziecka, zapisując je na zajęcia, na których organizowane są prace nad grupowymi projektami czy zachęcić dziecko do uprawiania sportu zespołowo, w którym współpraca z zawodnikami z drużyny przyczynia się do osiągnięcia sukcesu przez cały zespół.

Umiejętność oszczędzania

Ludzie na wysokich stanowiskach mają zawsze do czynienia z budżetem, dlatego umiejętność zarządzania finansami jest niezwykle istotna u lidera. Na początku powiedz dziecku skąd biorą się pieniądze i że, aby je otrzymać trzeba pracować. Naucz dziecko kupowania tego co jest mu rzeczywiście niezbędne. Uświadom je również, że jeśli zaoszczędzi większą sumę pieniędzy, to może kupić za nią bardziej wartością rzecz, o której marzy.

Asertywność

Niejednokrotnie lider musi bronić swoich racji i słuszności podjętych decyzji, dlatego ważną cechą jest umiejętność asertywnego zachowania. Jeśli nie nauczymy tego dziecka zawczasu, to albo będzie pasywne albo będzie agresywnie bronić swojego zdania.

typ osobowości

Śpiąca królewna w pracy

Umiejętności, które pomogą Ci w zbudowaniu własnego biznesu