zamknij
Język niemiecki – dlaczego dobrze go znać?

Język niemiecki – dlaczego dobrze go znać?

0udostępnień
Jezyk niemiecki

Język niemiecki jest w pierwszej dziesiątce najczęściej używanych języków na świecie. To mowa naszych najbliższych sąsiadów i ważnych partnerów biznesowych, dlatego warto się z nią zaprzyjaźnić, zwłaszcza że nauka niemieckiego wcale nie jest tak trudna, jak to się wielu osobom wydaje.

Po co nam niemiecki?

Nie licząc angielskiego, niemiecki jest najczęściej używanym językiem w Unii Europejskiej. Mówi w nim co trzeci Europejczyk – mowy Goethego używają nie tylko Niemcy, ale również Austriacy, Szwajcarzy, Luksemburczycy czy Belgowie. Publikowana jest w nim masa przydatnych informacji z zakresu nauki, kultury, sportu i techniki, Niemcy słyną też z bardzo dużego rynku wydawniczego. Znając niemiecki, można w oryginale zapoznać się z lekturą dzieł wybitnych niemieckojęzycznych pisarzy i filozofów.

Dla tych, dla których to mało przekonujące argumenty, niech pomyślą o kwestiach czysto praktycznych. Niemieckie uczelnie to uznana marka, a studenci z Polski są tam mile widziani i mogą liczyć na atrakcyjne stypendia naukowe w dowolnej dziedzinie. Nawet pracując w Polsce, możemy mieć częste kontakty z niemieckimi firmami, a wtedy znajomość niemieckiego znacząco ułatwi współpracę. Niemcy i Austriacy to także jedna z największych grup karierazagranicznych turystów, a ci najchętniej spędzają swój wolny czas w miejscach, w których łatwo im porozumieć się z otoczeniem.

Dobra praca tylko z niemieckim

Ponad jedna trzecia Polaków, którzy zdecydowali się na emigrację zarobkową, pracowała w Niemczech. Wprawdzie zainteresowanie niemieckim rynkiem pracy w ostatnich latach spadło, ale wciąż jest to jeden z najczęściej wybieranych kierunków przez polskich pracowników.

W Niemczech możemy już pracować w pełni legalnie w dowolnej branży, ale objęcie lepszego stanowiska niezmiennie wiąże się ze spełnieniem podstawowego warunku – bardzo dobrej znajomości języka. Niemieccy pracodawcy bardzo niechętnie przyjmują pracowników, z którymi nie mogą się porozumieć w swoim ojczystym języku i nawet przy prostych pracach sezonowych wskazana jest znajomość przynajmniej podstaw języka niemieckiego. Swoje braki w tym zakresie łatwo nadrobić. Niemiecki przyda się także tym, którym marzy się kariera naukowa. Niemcy to trzeci kraj na świecie jeśli chodzi o rozwój nowych technologii i innych dziedzin nauki. Jest więc spora szansa, że w ramach międzynarodowych projektów badawczych trafimy właśnie do instytutu pod niemieckim nadzorem.

Wchodzenie po schodach

Schodami do idealnego zdrowia

mama

Co zrobić, by po ciąży znów poczuć się pięknie i kobieco?