Kilka dni przed zakończeniem starego roku wiele z nas zastanawia się nad nową listą przyrzeczeń noworocznych, mając nadzieję, że tym razem uda nam się je spełnić. Jednak już dwa tygodnie po Nowym Roku zaczynamy dostrzegać, że noworoczne postanowienia nie są wprowadzane przez nas w życie. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Dlaczego wyznaczamy sobie postanowienia noworoczne?
Żyjemy w kulturze, w której wyznaczanie celów jest niezmiernie istotne – dotyczy to także postanowień na Nowy Rok. Wierzymy, że pomogą nam one osiągnąć znacznie więcej w pracy, pójść do przodu w życiu prywatnym, a także zainspirują i pomogą spojrzeć na nasze życie z większej perspektywy. Wyznaczanie celów może być bardzo efektywne, ale to zależy od tego jak do tego podejdziemy.
Dlaczego więc nie spełniamy postanowień noworocznych?
Jednym z powodów dla których postanowienia noworoczne nie są spełniane jest to, że są one zbyt ambitne, a tym samym często nierealistyczne. Nie wiemy jak się za nie zabrać i po pewnym czasie stwierdzamy, iż nie są one warte naszego wysiłku. Satysfakcja ze spełnienia ambitnego postanowienia noworocznego jest tak odległa, że tracimy zapał do konsekwentnej pracy, która ma nas doprowadzić do celu. Jeśli natomiast nasze postanowienia noworoczne będą dotyczyć spraw drobniejszych, chętniej je spełnimy, ponieważ zazwyczaj nie będziemy mieć problemu ze wskazaniem sposobów, dzięki którym to osiągniemy.
Następnym powodem nie realizowania powziętych postanowień noworocznych jest brak emocjonalnego zaangażowania. Spisujemy nasze cele na przyszły rok, „bo robimy to co roku” lub „bo robią to inni”. Wierzymy przy tym, że przygotowanie listy zmotywuje nas do działania. Niestety takie podejście nie przyniesie jakichkolwiek rezultatów. Żeby coś wyszło, musimy tego naprawdę chcieć.
Strach i niepokój przed czymś nowym i nieznanym mogą również uniemożliwić osiągnięcie pełnego sukcesu w spełnieniu przyrzeczeń noworocznych. Jeśli na przykład chciałybyście w kolejnym roku poszukać nowej pracy, ale jesteście bardzo zżyte z dotychczasowymi współpracownikami i niepokój związany z ich utratą demotywuje was do działania, to na pewno szybko nie ociągnięcie zamierzonego celu.
Kolejnym powodem nierealizowania postanowień noworocznych jest to, że cele nie są przez nas dokładnie określone. Przyrzeczenie: „będę dbała o zdrowie” jest zbyt ogólne i tak naprawdę nikt z nas nie wie, czy, kiedy i w jaki sposób je zrealizowałyśmy.
W jaki sposób wyznaczać sobie cele możliwe do spełnienia?
Przygotowując listę postanowień, wiemy co chcemy osiągnąć, ale nie mamy pojęcia co powinnyśmy zrobić, aby do tego doszło. To czego nam brakuje to kolejne etapy działania. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie listy drobniejszych postanowień noworocznych (pod-cele), które mają nas doprowadzić do celu nadrzędnego.
Powiedzmy, że zaplanowałyśmy sobie awans w pracy na stanowisko managerskie (postanowienie noworoczne nadrzędne). Na początku powinnyśmy zastanowić się co należy zrobić, aby osiągnąć ten cel. Pomocne tu będzie odpowiedzenie sobie na następujące pytanie: czy mamy cechy i umiejętności, które predysponują nas do bycia liderem? Jeśli nie, to pierwszym naszym celem, który ma nas doprowadzić do tego nadrzędnego jest ukończenie odpowiedniego kursu managerskiego.
Przygotowując listę przyrzeczeń noworocznych, rozbijajcie cele na 3-miesięczne, półroczne i 9-miesięczne. Postarajcie się trzymać tych terminów.
Musicie wziąć też pod uwagę czas i koszty związane z realizacją poszczególnych celów.