Nikt nie jest doskonały w każdym aspekcie życia i ty też nie musisz. Dlatego w trudnych sytuacjach szukaj wsparcia osób kompetentnych, dzięki którym będziesz mogła osiągnąć sukces w życiu zawodowym i prywatnym. Jak zatem stworzyć skuteczny system wsparcia?
Podczas tworzenia systemu wsparcia należy uporządkować swoje działania według schematu: kto, co, kiedy, gdzie i najważniejsze dlaczego. Rozwińmy te zagadnienia:
KTO mógłby być częścią twojego zespołu wsparcia?
Powinnaś wziąć pod uwagę osoby, którym ufasz, powierzyłabyś im swoje życie i życie swoich dzieci, swoją pracę oraz reputację. Zaręczyłabyś za nie. Dobrze cię traktują i okazują szacunek. Zawsze wysłuchają i nie oceniają. I być może nie będą mogły pojawić się w oka mgnieniu, kiedy tego potrzebujesz, ale zrobią, co w ich mocy, aby ci pomóc.
Zrób listę osób, na których możesz polegać. Czy jest na niej wiele nazwisk? Jeśli nie, to może nadszedł czas poszerzyć grono znajomych i zacząć wzmacniać te znajomości. Przyjaźń to nie jest droga jednokierunkowa, więc pamiętaj, że ty również możesz być włączona do czyjegoś systemu wsparcia.
CO chciałabyś zrobić?
Stwórz listę wszystkich rzeczy, które chciałabyś zrobić w swoim prywatnym i zawodowym życiu. Jeżeli sobie uświadomisz, w jakich sprawach potrzebujesz pomocy, będzie ci łatwiej wybrać osobę, która taką pomoc może ci zaoferować. Będziesz mogła dopasować mocne strony swoich znajomych ze swoimi słabościami.
KIEDY będziesz potrzebowała pomocy?
Podczas dnia, tygodnia, miesiąca czy roku? Czy jest coś, co trzeba wykonać w pierwszej kolejności i dopiero wtedy poprosić o pomoc czy odwrotnie? O której godzinie będziesz potrzebować pomocy? Czy jest może jakiś przedział czasowy w ciągu dnia, który jest dla ciebie trudny i właśnie w tym specyficznym czasie będziesz potrzebować trochę wsparcia? Jeśli tak, to właśnie nadszedł doskonały moment, aby przejrzeć osobę ludzi należących do zespołu wsparcia.
GDZIE w twoim życiu potrzebna jest pomoc?
Które dziedziny, czy obszary twojego życia są zaniedbane, w zasadzie zupełnie wyłączone? Czy chodzi o dom? O pracę? Czy problem leży jeszcze gdzie indziej? Może jest coś, np. opieka nad dzieckiem, czy wolontariat w szkole, w czym będziesz potrzebowała pomocy?
DLACZEGO potrzebujesz pomocy?
Nikt nie jest doskonały w każdym aspekcie życia i ty też nie musisz. Potrzebujesz wsparcia i tu pojawia się pytanie „dlaczego?”. Być może jakaś osoba jest dobra w Excelu, a ty nie. Byłabyś jej wdzięczna za pomoc w nakreśleniu formularza domowego budżetu, z którego mogłabyś korzystać. Być może zaistniał jakiś problem w pracy, a ty znasz kogoś, kto mógłby ci pomóc. Podziwiasz umiejętności oraz siłę tej osoby i chciałabyś skorzystać z jej pomocy.
Słowo „dlaczego” tworzy tu mocniejszą więź między wami, ponieważ mówisz: to ja jestem w tej sytuacji słaba, a ty jesteś silniejsza i za to cię podziwiam, więc proszę pomóż mi. A może tak: słuchaj, popełniłam wszystkie możliwe błędy i kompletnie się pogubiłam w zarządzaniu swoim czasem i energią, a ty znalazłaś świetny na to sposób. Czy możesz mi pomóc, dać wskazówkę, jak mam sensownie poukładać swoje zadania?
Wiele osób czuje się dobrze, kiedy mogą komuś pomóc, a jeszcze lepiej, jeśli mogą pomóc, robiąc coś w czym są dobrzy. Taki zespół zmotywuje cię do działania i da ci pewność, że wszystko się powiedzie z ich niezawodną pomocą.