Sposób w jaki siadamy przy stole do rozmowy biznesowej buduje nasze nastawienie wobec drugiej osoby i samej rozmowy. Ponadto zajmowane miejsce pokazuje co chcemy osiągnąć w czasie negocjacji.
Podczas spotkań biznesowych wyróżnia się cztery układy pozycji osób siedzących przy stole rozmów:
Pozycja „Oko w oko”
Z jednej strony, pozycja ta jest wygodna, ponieważ osoby zasiadające przy stole mają pełny ogląd na siebie.
Z drugiej jednak strony, jest to pozycja dość konfrontacyjna i wprowadza dystans między osobami, które ze sobą rozmawiają. Głównie dzieje się tak za sprawą stołu, który stanowi barierę między nimi.
Osoby zasiadające w ten sposób dają do zrozumienia, że w czasie rozmowy nie będzie mowy o poufałości. Taki układ krzeseł powoduje, że rozmówcy podświadomie będą uparcie dążyć do osiągnięcia swoich celów.
Pozycja „Po jednej stronie stołu”
Komunikacja przy takim układzie krzeseł jest dość utrudniona, ale bardziej przyjazna niż pozycja „Oko w oko”. Dlatego siadanie obok siebie powinno nastąpić wtedy, gdy wspólne stanowisko jest już wstępnie uzgodnione i teraz wystarczy dopracować szczegóły.
Taka pozycja jest wykorzystywana również w przypadku, kiedy obie strony pracują przy wspólnym projekcie.
Pozycja „Nie jestem zainteresowany”
Pozycja ta jest bardzo rzadko spotykana w czasie rozmów. Jeśli ktoś zdecyduje się na nią, to oznaczać to będzie, że zupełnie nie jest zainteresowany spotkaniem i najchętniej chciałby uniknąć jakichkolwiek relacji. Osobom siedzącym w ten sposób nie uda się nawiązać bliższych kontaktów z powodu powstałego dystans między nimi.
Pozycja „Na rogu”
Pozycja ta umożliwia swobodny kontakt wzrokowy (a także jego brak, gdy jest taka potrzeba) oraz daje każdej z osób potrzebny dystans. Dzięki temu, że barierą jest tylko róg stołu, nikt nie czuje się bezpośrednio atakowany i zagrożony, a także szanuje osobiste granice rozmówcy.
Osoby siedzące w ten sposób podświadomie chcą stworzyć przyjazną atmosferę w czasie spotkania.