zamknij
Dekontaminacja pomieszczeń – jak przeprowadzić ją skutecznie?

Dekontaminacja pomieszczeń – jak przeprowadzić ją skutecznie?

0udostępnień
1 marca 20191713Views

Niektóre rodzaje pomieszczeń, szczególnie związane z leczeniem i operacjami, wymagają szczególnej uwagi przy czyszczeniu. Należy usunąć z nich szkodliwe substancje. W takim przypadku wykonywana jest dekontaminacja pomieszczeń.

Dekontaminacja jest terminem utworzonym z języka łacińskiego, a oznacza oczyszczenie, odplamianie. To tak naprawdę określenie procesu, który ma za zadanie eliminację substancji mogących mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzkie, a nawet zagrażać życiu. Należy podkreślić, że dekontaminacja może być stosowana wobec ludzi, zwierząt, przedmiotów i pomieszczeń. My zajmiemy się w tym artykule ostatnim przypadkiem. Profesjonalna dekontaminacja jest wykonywana przez wyspecjalizowane firmy, które posiadają odpowiednią technologię i doświadczonych w tym procesie specjalistów (np. firma Profesjonalne Ozonowanie).

Dekontaminacja – co daje i gdzie ją stosować?

Człowiek styka się w swoim otoczeniu z różnymi zagrożeniami w postaci substancji, patogenów i drobnoustrojów. Te ostatnie na przykład mogą charakteryzować się zróżnicowaną odpornością (od 1 do 3 stopnia). Dekontaminacja jest procesem, którego zadaniem jest właśnie zniszczenie lub usunięcie takich zagrożeń. Do dekontaminacji zalicza się dezynfekcję, sanityzację i sterylizację. Przeprowadzenie dekontaminacji zwiększa ochronę zdrowia, ma działanie biobójcze, zapewnia bezpieczeństwo podczas korzystania z aparatury i różnych narzędzi (szczególnie medycznych).

Gdzie wykonuje się dekontaminację? Najczęściej taki proces dotyczy szpitali, a głównie sal operacyjnych i zabiegowych, oddziałów zakaźnych, ale także SOR-ów, izolatek, magazynów odpadów medycznych itd. Kolejna kategoria pomieszczeń to gabinety lekarskie i stomatologiczne, laboratoria (głównie dekontaminacja powietrza), pomieszczenia przemysłowe w firmach farmaceutycznych i produkujących produkty spożywcze oraz gabinety weterynaryjne. Do tego dekontaminacji poddawany jest transport medyczny, przewożący żywność oraz transport publiczny. Takiemu procesowi poddawane są często także pomieszczenia użyteczności publicznej (od szkół, poprzez urzędy, aż po dworce i lotniska).

Jak realizowana jest skuteczna dekontaminacja?

Dekontaminacja to skomplikowany proces i musi być realizowany przez wykwalifikowane osoby oraz firmy dysponujące odpowiednią technologią. Aby dekontaminacja była skuteczna, należy dobrać jej odpowiednią metodę do zagrożenia, jakie ma zostać zneutralizowane oraz przestrzegać procedur.

Przeprowadzana dekontaminacja powinna być zgodna z normą NFT 72-281, a do tego musi spełniać szereg europejskich standardów bezpieczeństwa. Najlepiej proces dekontaminacji powierzać takiej firmie, która gwarantuje, że neutralizacja zagrożeń nie jest jednocześnie niebezpieczna dla ludzi i zwierząt, a także dla środowiska naturalnego. Dzięki temu dość szybko po zakończeniu dekontaminacji będzie można korzystać z pomieszczeń. Obecnie najskuteczniejsze rozwiązanie w tym procesie to użycie gazu zwanego peroksonem, który ma nie tylko działanie sporobójcze, ale także wypełnia pomieszczenia przyjemnym zapachem.

Skuteczna dekontaminacja ma kluczowe znaczenie dla wielu pomieszczeń, a szczególnie tam, gdzie przeprowadzane są operacje i leczy się ludzi. Dlatego tak ważne, aby do tego procesu wybierać tylko profesjonalistów, którzy mają duże doświadczenie w neutralizacji patogenów i innych niebezpiecznych substancji.

Szwajcarskie zegarki Oris – innowacyjność i jakość odmierzana latami

Jak nosić czerwone sukienki?