Łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek, pieczenie oczu to tylko niektóre dolegliwości związane ze zmęczeniem oczu na skutek pracy przy komputerze. Skarży się na nie aż ok. 90% kobiet. Sprawdź jak temu zapobiec.
Monitor komputerowy
Obecnie w większości biur monitory ciekłokrystaliczne (LCD) są już standardem. To ważne, ponieważ mają one wpływ na przemęczenie wzroku. Jeśli twój szef nie zainwestował w nowe monitory i niestety nie zapowiada się na to, poproś go o zakup filtra, który będzie ograniczał promieniowanie.
Jeżeli chcesz ochronić oczy, ustaw monitor w odległości 40–75 cm, pod kątem 20–50 stopni poniżej linii wzroku. Odległość ta pozwala na właściwe ogniskowanie oczu. Płaszczyzna ekranu powinna była równoległa do twarzy.
Zadbaj o to, aby od monitora nie odbijało się światło słoneczne i sztuczne. Jeśli nie jest to możliwie zastosuj filtr ograniczający refleksy.
Jeśli nosisz okulary, to do pracy przy komputerze zakładaj tę parę, która ma szkła z powłokami antyrefleksowymi.
W celu poprawienia widzialności od czasu do czasu usuwaj z monitora kurz. Ponadto powinnaś to robić jeszcze z jednego powodu – kurz w połączeniu z polaryzacją napięcia elektrostatycznego wywołuje reakcje alergiczne i podrażnia oczy.
Oświetlenie w pracy
Aby chronić oczy, zwróć uwagę na oświetlenie. Powinno ono być tak dostosowane do pracy, którą aktualnie wykonujemy. Jeśli pracujemy przy komputerze, to oświetlenie musi być ustawione tak, aby zminimalizować odbicia i odblaski. Jeżeli natomiast czytasz, włącz dodatkowo małą lampkę, która stoi na twoim biurku.
Przerwy w pracy
W celu ochrony oczu przynajmniej co godzinę rób 5-minutowe przerwy. W tym czasie zrób ćwiczenia na oczy bądź zamknij je na chwilę. Możesz też wpatrywać się w najdalszy punkt za oknem.
Powietrze w pracy
Czy po pracy w klimatyzowanym pomieszczeniu odczuwasz pieczenie oczu? Jeśli tak, to poproś szefa o zakupienie nawilżacza powietrza. Jeśli nie zrobi tego, zainwestuj w niego – nie wyrzucisz pieniędzy w błoto.