Zbędne wydatki i spontaniczne decyzje to pierwsza grupa grzechów popełnianych wobec własnych finansów. Drugim rodzajem przewinienia jest brak świadomości na temat możliwości oszczędzania. Dowiedz się, jak rozwiązać oba te problemy i efektywnie zadbać o swój portfel.
Jedzenie na mieście i w pracy
Jednym z podstawowych wydatków budżetu domowego jest żywność. Nie powinniśmy żałować funduszy na zdrowe odżywianie i ciepły posiłek w ciągu dnia. Ale czy wydatki ponoszone w pracy na jedzenie rzeczywiście są zdrowe i rozsądne dla naszych finansów? Okazuje się, że w większości przypadków odpowiedź brzmi nie. Jedzenie, które kupujemy w przerwie w pracy lub z cateringu odwiedzającego budynek firmy kosztuje nas o wiele więcej niż to przygotowywane w domu. Jeśli chcesz zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie zrezygnuj z kupowania jedzenia na mieście, tym bardziej w restauracjach typu fast food. Zamiast tego zabieraj do pracy świeże kanapki z ulubionymi składnikami lub zdrowszą alternatywę: apetyczne sałatki.
Policz, ile wydajesz na kawy z popularnych sieci
Jeśli zależy ci na zaoszczędzeniu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie, szerokim łukiem omijaj kawiarnie, w których codziennie zostawiasz od 10 złotych wzwyż. W przestrzeganiu zakazu kupowania kaw w popularnych sieciach pomogą ci konkretne liczby. Policz, ile tygodniowo wydajesz na kawy kupowane lekką ręką w drodze do pracy. Zamiast zostawiać całkiem spore sumy w kawiarniach, korzystaj z firmowego ekspresu lub zainwestuj w najprostszą kawiarkę. Postaraj się zmienić nawyki i dla zdrowia ograniczyć spożywaną kawę z mlekiem.
Podjadanie zastąp prawdziwymi nagrodami dla organizmu
W pracy lubimy podjadać. Słodycze często stanowią sposób nagradzania małych sukcesów, rekompensowania sobie trudów lub są sposobem na oderwanie się od pracy. Brzmi jak oszukiwanie? Słusznie. Jeśli chcesz odpocząć od pracy lub sprawić swojemu ciału prawdziwą nagrodę zamiast wycieczki do automatu po gazowany napój lub coś słodkiego – wstań od biurka. Przejdź się, przeciągnij, wyjdź na świeże powietrze, wejdź po schodach i popatrz w dal pozwalając odpocząć oczom. Będzie ci wdzięczne nie tylko twoje ciało, ale i portfel.
Oszczędź na dojazdach
Jeździsz do pracy samochodem? Weź przykład z osób, które dzielą się wydatkami podróżując. Car-pooling staje się coraz popularniejszy również w miastach. Nie musisz łapać stopa lub zapraszać do swojego samochodu obcych. Wystarczy, że znajdziesz w swojej firmie osobę, która mieszka niedaleko ciebie i dołoży się do wydatków na benzynę jako pasażer lub będzie zabierał ciebie na podobnych zasadach. Sprawdzi się system zmianowy. Skorzystaj z firmowego intranetu lub rozpuść wici wśród współpracowników. To sposób na oszczędzanie, które wymaga nieco odwagi, ale może zwrócić się w dodatkowych znajomościach. Poza tym sprzyja środowisku i walce ze smogiem.
Odwiedź kadry
Jeśli pracujesz w dużej firmie lub korporacji, nie krępuj się i odwiedź dział HR. Zapytaj o przysługujące pracownikiem dofinansowania. Karta Multisport to tylko jeden z dodatkowych benefitów, które pozwolą ci obniżyć wydatki. Kodeks pracy gwarantuje ci zniżkę na zakup okularów, jednak czasem pracodawca zapewnia również dofinansowania urlopowe, wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach, pożyczki, paczki dla dzieci. Zapytaj przełożonego o możliwość uzyskania premii lub uzyskania podwyżki.