zamknij
Czy odbierać maile i telefony służbowe na urlopie? Jeśli tak, to kiedy?

Czy odbierać maile i telefony służbowe na urlopie? Jeśli tak, to kiedy?

0udostępnień

Jedziesz na urlop, tuż przed wyjazdem przejrzałaś ostatni raz swoją służbową skrzynkę pocztową i zamknęłaś wszystkie najważniejsze sprawy. Przychodzi czas, kiedy możesz się zrelaksować i odcinasz się od pracy. Nagle pojawia się pytanie: czy powinnaś zajrzeć na służbowego maila? Może dostałaś ważnego maila od swojego szefa? Może kolega z pracy wysłał ważną wiadomość, na którą musisz koniecznie odpowiedzieć? W tym artykule odpowiemy na pytanie: Czy w trakcie urlopu musisz odbierać maile służbowe i na nie odpowiadać?

Co mówi kodeks pracy?

Nowe technologie, komputery i komórki służbowe przyniosły w ostatnim czasie wiele udogodnień i usprawniły komunikację między szefem a pracownikiem. Coraz częściej normalną sytuacją jest fakt, że szef dzwoni lub pisze maila do pracownika na urlopie, po czym oczekuje od niego odpowiedzi. Czy pracownik w takiej sytuacji musi odpowiadać?

Co na ten temat mówi kodeks pracy?

Kodeks pracy mówi jednoznacznie, że poza wyjątkowymi okolicznościami – przerwanie czasu wolnego od pracy – nie jest zgodne z prawem. Pracownik w czasie urlopu ma prawo robić to na co ma ochotę, nie musi odbierać służbowych maili i telefonów, ponieważ jest to jego wolny czas.

Zobacz także:

Wyjątkowe sytuacje – kiedy można odwołać pracownika z urlopu?

Fot. Fotolia.com

Jest jednak jeden wyjątek dotyczący urlopu oraz odbierania służbowych maili i telefonów. Pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu w sytuacji, gdy pojawia się wyjątkowa nieprzewidziana okoliczność, a dalsza nieobecność pracownika mogłaby doprowadzić do spowodowania znacznych zakłóceń w pracy. Mówi o tym art. 167 kodeksu pracy.
W razie odwołania pracownika z urlopu koszty musi pokryć pracodawca. Mowa tu o kosztach związanych z niewykorzystanym pobytem w hotelu czy kosztem powrotu do domu. Zwrot kosztów dotyczy również kosztów poniesionych przez członków reszty rodziny, która również musiała niespodziewanie skończyć wypoczynek.

Co w menadżerskimi stanowiskami? Czy menadżerowie muszą odbierać maile nawet na urlopie?

Co w sytuacji, kiedy jesteś na menadżerskim stanowisku? Wtedy sytuacja wygląda trochę inaczej. W związku z tym, że należysz do kadry kierowniczej, musisz być bardziej dyspozycyjna – taką informację znajdziesz zapewne w regulaminie pracy. Jest to wkalkulowane w twoje stanowisko. Zgodnie z kodeksem pracy pracownicy zarządzający w razie konieczności muszą wykonywać pracę poza normalnymi godzinami pracy. Taka praktyka nie może być jednak częsta i dotyczy tylko kadry kierowniczej oraz osób odpowiedzialnych za usuwanie nagłych awarii.

Jak poradzić sobie z problemem maili na urlopie?

Aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z twoją nieobecnością w pracy, najlepszą opcją jest wyznaczenie przed urlopem osoby, która będzie cię zastępowała w tym czasie. Przed urlopem ustaw na służbowym mailu autoodpowiedź, która powinna zawierać trzy podstawowe informacje:

  • w jakich dniach będziesz niedostępna;
  • kto będzie cię zastępował w tym czasie
  • podaj dane kontaktowe do tej osoby.

Zobacz także: Wybierasz się na urlop? Włącz autoresponder

Damskie zegarki walentynkowe – pomysł na prezent

Świetny pomysł na biznes dla kobiety w postaci sklepu internetowego