Cierpisz każdego miesiąca na bardzo bolesną miesiączkę? Nie jesteś w stanie wyjść z mieszkania w „te dni” ze względu na ogromny ból? Czy w czasie okresu możesz liczyć na zwolnienie lekarskie? Co na ten temat mówi polskie prawo?
- Bolesna miesiączka a wolne dni. Co mówi polskie prawo?
- L4 a bolesna miesiączka. Czy mogę wziąć zwolnienie lekarskie przez bolesne okresy?
- Dostałam zwolnienie od lekarza. Co teraz?
Bolesna miesiączka a wolne dni. Co mówi polskie prawo?
Kobiety od wieków zmagają się z bolesnymi miesiączkami – szczególnie dwa pierwsze dni dają się nam we znaki. Nieustające krwawienie, bóle podbrzusza, biegunka, czasem wymioty. Oczywiście nie każda kobieta zmaga się z aż takimi dolegliwościami, ale duża część przez dwa dni w miesiącu nie jest w stanie nic zrobić ze względu na miesiączkowe bóle.
W niektórych krajach kobiety mogą wziąć wolne w związku z niedogodnościami powodowanymi przez okres. Przepis ten obowiązuje m.in. w Japonii i w niektórych sektorach Argentyny. W Polsce na razie taki przepis jeszcze nie istnieje.
W niektórych krajach w Europie część firm zdecydowało się na rozwiązanie tego problemu poprzez wprowadzenie takich przepisów w wewnętrznych regulaminach – wtedy kobieta bez problemu może dostać na „te dni” zwolnienie.
L4 a bolesna miesiączka. Czy mogę wziąć zwolnienie lekarskie przez bolesne okresy?
Na forach internetowych możemy znaleźć wiele zapytań kobiet, które zastanawiają się, czy w związku z bolesnymi miesiączkami i dolegliwościami z nią związanymi, dostaną zwolnienie od lekarza. Odpowiedzi w przeważającej części brzmią: „Tak, lekarz bez problemu wystawi ci zwolnienie”. To oznacza, że lekarze są świadomi wagi problemu.
Dostałam zwolnienie od lekarza. Co teraz?
Jeśli wiesz, że nie będzie cię w pracy np. ze względu na bolesną miesiączkę, musisz poinformować o tym swojego przełożonego. Jest oczywiście wyjątek, który dotyczy pracowników obłożnie chorych, którzy nie mają członków rodziny mogących poinformować jego szefa o stanie zdrowia.
Kiedy dostaniesz L4 od lekarza, nie musisz od razu iść z nim do swojego pracodawcy. Masz na to siedem dni od momentu wystawienia zwolnienia przez lekarza. Jeśli nie zrobisz tego w tym czasie, zasiłek chorobowy zostanie zmniejszony o 25 procent.