Wiele jest zawodów, w których należy się wykazać smykałką do przedmiotów ścisłych, a najbardziej do matematyki. Jednym z nich jest praca w księgowości – ciężka, wymagająca i często dobrze płatna. Jeśli umiesz liczyć, masz umysł ścisły i lubisz wyzwania – zapoznaj się ze specyfiką tej pracy, a nuż, jest to może idealne zajęcie dla ciebie.
Od czego zacząć?
Od szóstki z matematyki! Oczywiście, to… żart, a tak a poważnie, kiedy już wiesz, że chcesz związać przyszłość z księgowością, zainteresowanie tematyką rachunkowości, jest jak najbardziej wskazane. Niektórzy wybierają policealne studium ekonomiczne, gdzie na profilu finanse i rachunkowość rozwijają swoją pasję. Oczywiście można iść dalej, startując na studia ekonomiczne lub inne, związane np. z zarządzaniem. Firma poszukująca dobrego pracownika w księgowości będzie patrzeć przede wszystkim na jego zdolności w tym zakresie, znajomość języka obcego, umiejętność obsługi pakietów Office i innych programów dotyczących księgowania. Oczywiście nie każdy na starcie się na nich zna, ale zawsze można iść na kurs lub zgłosić się na bezpłatne praktyki. Wiele osób wybiera też staż w dobrych firmach, dzięki czemu ma zapewniony dobry start w przyszłość (ważny wpis do portfolio plus solidna dawka wiedzy w praktyce).
Postaw na dokształcanie
Często szkoła i kursy to za mało. Trzeba też dążyć do pogłębiania wiedzy z zakresu księgowości i tematów pokrewnych. Warto znać trochę kwestii prawnych, związanych pośrednio z zawodem i nabyć różne umiejętności, choćby interpersonalne, które przydadzą się w późniejszej pracy. Gdzie szukać inspiracji? Przede wszystkim w pismach branżowych i dobrych książkach, często wypełnionych ćwiczeniami i przykładami. Znajdziesz je na wirtualnych półkach dobrych sklepów internetowych, np. tutaj https://www.profit24.pl/podatki-rachunkowosc. Jest to księgarnia, w której wyznaczony jest dział naukowy, dlatego budzi większe zaufanie wśród klientów.
A kiedy już zaczniesz pracę…
Będzie na pewno trudno przesz pierwsze lata wdrożyć się w masę nowych rzeczy i wypaść przy tym zawsze In plus. Jakie obowiązki staną się twoim udziałem? Ich zakres zależy od stażu pracy, doświadczenia i profilu firmy, ale najpewniej spotkasz się z takimi obowiązkami, jak: prowadzenie ewidencji księgowej, dekretacja dokumentów, zajmowanie się dokumentacją rozliczeniową z różnymi instytucjami finansowymi, kontrolą kont bankowych, wdrażaniem i wysyłaniem przelewów do klientów, sporządzaniem deklaracji podatkowych i skarbowych – ZUS, PIT, CIT itp. Prasy jest masa, ale zarobki rosna ze stażem.
Zawsze warto mierzyć wyżej!
Lubisz to co robisz, sprawdzasz się w zawodzie, chwali cię szef za rzetelną pracę? Watro iść o krok dalej! Po kilku latach możesz startować na główną księgową i zarabiać znacznie więcej. System certyfikacji opracowany przez Stowarzyszenie Księgowych Polskich, daje ci szansę zdobycia odpowiedniej dla siebie kwalifikacji. Są to cztery stopnie:
- Księgowy
- Specjalista ds. rachunkowości
- Główny księgowy
- Dyplomowany Księgowy.
Jak wiadomo, zawód ten nie podlega regulacjom prawnym, dlatego warto dążyć do podnoszenia kwalifikacji i pracować z pasja za więcej.