Wielu osobom wydaje się, że wybór zawodu jest prosty i szybko znajdą odpowiednią ścieżkę kariery. Rzeczywistość jest nieco inna. Czas obalić mity na temat wyboru odpowiedniego zawodu.
Mit 1. Wybór kariery jest prosty
Nie jest to prawda. Planowanie kariery zawodowej to nie tylko dość skomplikowany, ale także wieloetapowy proces, który będzie wymagał od ciebie czasu i wiedzy zarówno na swój temat, jak i zawodu, który chciałabyś wykonywać.
Mit 2. Doradca zawodowy pomoże mi wybrać zawód
Doradca zawodowy lub jakikolwiek inny specjalista do spraw rozwoju kariery nie wybierze za ciebie zawodu. Oni jedynie dostarczą ci wskazówek niezbędnych do jego wyselekcjonowania i ułatwią ci podjęcie decyzji.
Mit 3. Nie utrzymam się ze swojego hobby
Kto tak powiedział? Planując karierę, powinnaś wziąć pod uwagę taki zawód, który będzie związany z tym, co lubisz robić w wolnym czasie. Jeśli będziesz kochała swój zawód, przełoży się to efekty twojej pracy. Nie tylko z powodu tego, że chętniej będziesz go wykonywać, ale również dlatego, że – jako osoba interesująca się od dawna danym zagadnieniem – masz zapewne sporą wiedzę na temat swojej pracy.
Mit 4. Powinnam wybrać zawód, które jest w danym momencie polecany przez ekspertów
Niemalże każdego roku publikowane są liczne artykuły i książki, w których eksperci przewidują, jakie zawody będą najbardziej pożądane przez pracodawców. Nie zaszkodzi, jeśli przyjrzysz się takiej liście, aby sprawdzić, czy jest na niej zawód, który chciałabyś wykonywać, ale nie możesz się nią sugerować przy planowaniu kariery. Prawdopodobnie wiele z tych list opartych jest o sprawdzone dane, ale należy pamiętać, że rzeczywistość szybko potrafi się zmieniać i to, co było pożądane w tym roku, może już nie być w następnych latach. Nie wybieraj zawodu tylko, dlatego, że jest w danym okresie perspektywiczny, bo być może wcale nie jest on dla ciebie.
Mit 5. Po wyborze zawodu zapewne już go nie zmienię
To nieprawda. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie jesteś zadowolona ze swojego zawodu, możesz go zmienić. Wiele osób zmienienia ścieżkę kariery dwa, trzy razy w życiu.
Mit 6. Jeśli zmienię zawód, moje dotychczasowe umiejętności się zmarnują
Twoje umiejętności są nierozerwalnie związane z tobą. Możesz je zabrać z jednej pracy do drugiej. Być może nie będziesz ich używać w dokładnie taki sam sposób, ale na pewno nie pójdą one na marne.
Mit 7. Jeśli moja najlepsza przyjaciółka jest świetna jako managerka, to ja też będę – w końcu jesteśmy bardzo do siebie podobne
Nie jest to prawda. Każdy jest inny i to, co doskonale się sprawdza w przypadku twojej przyjaciółki niekoniecznie musi działać w twoim przypadku, nawet jeśli masz z nią wiele wspólnego. Nawet jeżeli twoja przyjaciółka robi karierę w zawodzie, który wydaje się być interesujący, to musisz pamiętać, że niekoniecznie musi być on odpowiedni dla ciebie.
Mit 8. To co uszczęśliwia ludzi to wysoka pensja
Pensja jest ważna, ale nie powinna być jedynym czynnikiem, który będzie decydujący przy wyborze zawodu. Wiele badań wykazało, że pieniądze nie muszą wpływać na poziom zadowolenia z pracy. Dla wielu osób o wiele ważniejsze jest to, co w niej robią.
Mit 9. Wszystko, co muszę zrobić to wybrać odpowiedni zawód. Potem wszystko jakoś się ułoży
Wybór zawodu to dobry początek, ale potem jest o wiele więcej do zrobienia. Musisz sporządzić swój plan działania, mapę drogową, dzięki której będziesz podążała we właściwym kierunku i zdobywała kolejne szczeble kariery.
Mit 10. Najlepiej poznaje się dany zawód, pracując w nim
Oczywiście, doświadczenie zdobyte osobiście jest niezwykle istotne, ale są też inne sposoby na to, abyś mogła dowiedzieć się czegoś na temat specyfiki danego zawodu. Możesz poczytać o nim w periodykach, internecie, czy porozmawiać na ten temat z osobami, które go wykonują.