zamknij
Jak poprosić o podwyżkę?

Jak poprosić o podwyżkę?

0udostępnień
podwyżka

Nie każda z na ma śmiałość poprosić o podwyżkę. To jest bardzo delikatna i niełatwa kwestia. Czasami prościej byłoby nam spytać szefa o jego sprawy prywatne niż poprosić o kilka złotych więcej.

Zanim umówisz się na spotkanie

Pomyśl o podwyżce dopiero wtedy gdy:

  • firma nie ma kłopotów finansowych,
  • rzeczywiście wykazałaś się w pracy i odniosłaś jakiś znaczący sukces.

Zapoznaj się z polityką płacową firmy. Sprawdź jak często i w jakim okresie podwyżki były przyznawane – jeśli twoi koledzy otrzymali je raz w roku po uchwaleniu nowego budżetu, to są małe szanse na to, żebyś otrzymała podwyżkę w dowolnym czasie.

Zastanów się dobrze ile chcesz zarabiać (w czasie rozmowy poproś o konkretną kwotę). Bądź realistką – popytaj wśród znajomych pracujących w tym samym mieście i na takim samych stanowiskach co ty jakiego rzędu kwoty otrzymują (w czasie rozmowy z szefem możesz powołać się na te informacje).

Wypisz swoje sukcesy, w tym informacje o:

  • zakończonych projektach,
  • nowych klientach,
  • wprowadzonych innowacjach, które przyniosły firmie korzyści (np. zaoszczędziły jej czas i pieniądze),
  • dodatkowej pracy, która nie mieści się w zakresie twoich obowiązków,
  • wspieraniu innych współpracowników.
Fotolia_11169912_Subscription_L
Fot. Fotolia.com

Argument, że twój partner życiowy zarabia więcej lub masz duży kredyt do spłacenia nie powinien znaleźć się na twojej liście, którą przygotujesz przed spotkaniem. Dla pracodawcy ważne jest to co robisz w pracy.
Jeśli posiadasz maile i listy, w których klienci chwalą twój profesjonalizm, to przygotuj je na rozmowę.

Przygotuj się na pytania szefa i ewentualne zarzuty o zaniedbania. Postaraj się przewidzieć odpowiedzi szefa – stwórz scenariusz rozmowy.

Spotkanie

Nie wysyłaj do szefa maila w prośbą o podwyżkę. Po pierwsze, łatwiej mu będzie odrzucić taką wiadomość, a po drugie – jest to temat do rozmowy.

Poproś szefa o dłuższe spotkanie. Rozmowa o podwyżkę „w przelocie” może nie przynieść zamierzonego skutku. Nie będziesz miała okazji powiedzieć o wszystkim co chciałaś.

Zacznij rozmowę od tego jak bardzo lubisz swoją pracę. Następnie przejdź do omawiania swoich obowiązków i sukcesów a potem – do prośby o podwyżkę. Wyjaśnij dlaczego jest ona dla ciebie istotna. Zaznacz, że jej otrzymanie dobrze wpłynęłoby na twoją dalszą pracę, a to z kolei będzie korzystne dla firmy. Wymień konkretną kwotę.

Teraz poczekaj na jego reakcję.
Jeśli powie NIE, to:

  • nie reaguj zbyt emocjonalnie,
  • spytaj czym powinnaś się wykazać w pracy, aby w przyszłości otrzymać podwyżkę,
  • wyślij maila z podziękowaniem za spotkanie,
  • bądź pragmatyczna. Jeśli zażądałaś zbyt dużej podwyżki, to pomyśl o aplikowaniu na stanowisko z wyższą pensją albo poszukaj nowej pracy.

Jeśli szef powie POTRZEBUJĘ CZASU, ŻEBY PRZEMYŚLEĆ TĘ SPRAWĘ, to zapytaj go, ile potrzebuje czasu i kiedy moglibyście wrócić do rozmowy

Jeśli szef powie TAK, to po rozmowie wyślij do niego maila, w którym jeszcze raz podziękujesz za rozmowę; napisz w nim również, że cieszysz się z jego decyzji o przyznaniu ci podwyżki.

Powodzenia!

Testy wiedzy i umiejętności – jedne z metod rekrutacji

relaks w pracy

Relaks w pracy