zamknij
Odchodzisz z pracy? Zrób to z klasą!

Odchodzisz z pracy? Zrób to z klasą!

0udostępnień

Wiele osób, odchodząc z pracy, w której były źle traktowane i niedocenione, czują pokusę, aby na koniec powiedzieć coś ostrego pod adresem przełożonego i współpracowników. Należy jednak pamiętać, że przykre słowa odchodzącego z pracy mogą w przyszłości obrócić się przeciwko niemu. Jak zatem należy się zachować? Oto kilka porad.

Fotolia_40185532_Subscription_XL
Fot. Fotolia.com

Nie lubię swojego szefa / mój szef to idiota
Nawet jeśli twój szef jest ogrem, powinnaś powstrzymać się od komentowania jego charakteru i zachowania. Gdyby się bowiem dowiedział, że wypowiadasz się na jego temat nieprzychylnie, mógłby nie zostać ci dłużny, np. nie dałby ci referencji.

Mój szef nie jest dobrym specjalistą
Nie mów właścicielowi firmy, że powodem twojego odejścia jest niekompetencja szefa, nawet jeśli to prawda. Podczas ewentualnej konfrontacji twój przełożony szybciej obwini ciebie za nieudane projekty niż siebie.

Moi podwładni są leniwi i źle wykonują swoje obowiązki
Jeśli jesteś szefową jakiegoś działu, nie wspominaj swojemu przełożonemu, że powodem twojego odejścia jest nieprofesjonalne nastawienie do pracy podwładnego ci zespołu. Dlaczego? Powody są trzy:

  1. nastawisz swojego przełożonego przeciwko ludziom, którzy bądź co bądź zostają w firmie i będą musieli uporać się z jego niechęcią;
  2. podczas ewentualnej konfrontacji urażeni pracownicy nie wystawią ci laurki;
  3. informacja, że nie radziłaś sobie z podwładnymi, świadczy o tym, że byłaś słabym managerem.

Odchodzę, bo za mało zarabiałam
Nie ma potrzeby, abyś mówiła przełożonemu, że powodem twojego odejścia są niewystarczające zarobki. Gdybyś to zrobiła, mógłby on poinformować o powodach odejścia twojego potencjalnego pracodawcę, kiedy ten poprosi o opinię na twój temat.

W firmie jest bałagan Fot. Fotolia.com
Jeśli nawet uważasz, że firma idzie w złym kierunku lub osiąga wyniki poniżej swoich możliwości, nie mów tego na głos. Nic nie zyskasz uświadamiając kierownictwu, że tkwią w źle działającej firmie, podczas gdy ty dostałaś pracę w świetnie prosperującej.

Produkty i usługi pracodawcy są niskiej jakości
Nielojalni pracownicy są zazwyczaj źle postrzegani. Były szef będzie skłonny twierdzić, że wszelkie niepowodzenia były spowodowane twoją złą pracą, a nowy pracodawca będzie się zastanawiał, czy również będziesz go oczerniała podczas szukania kolejnej pracy.

Nie mam zamiaru szkolić kogoś, kto przyszedł na moje miejsce
Nie należy tak mówić. Wręcz przeciwnie – powinnaś wykazać, że jesteś oddanym pracownikiem do końca swojego zatrudnienia. Twoja pomoc zostanie zapewne dobrze odebrana i zapamiętana przez byłego szefa oraz nagrodzona pozytywną rekomendacją.

Nie chwal się przesadnie nową pracą
Jeśli współpracownicy będą cię wypytywać o nową pracę, powiedz im o niej w kilku słowach, bez zbytniej przesady.

Udane wakacje singielki

Skuteczny system wsparcia a osiągnięcie sukcesu