zamknij
Zmiana zawodu po 30. roku życia

Zmiana zawodu po 30. roku życia

0udostępnień
zmiana zawodu

Przekroczyłaś trzydziestkę i uznałaś, że jest to dobry moment, aby poważnie zastanowić się nad zmianą zawodu, bo dotychczasowy nie satysfakcjonuje cię zupełnie. Niestety strach przed niewiadomym i perspektywa ewentualnej porażki paraliżuje twoje dalsze kroki w tym kierunku. Pamiętaj jednak, że nie jesteś jedyną kobietą, która chciałaby zmienić ścieżkę kariery po 30. roku życia. Wiele z nas dopiero wtedy odkrywa czego tak naprawdę chce od życia.

Powody zmiany zawodu

Zwolnienie z pracy

Nie ulega wątpliwości, że otrzymanie od pracodawcy wypowiedzenia jest stresujące. Nawet wtedy, gdy nie przepadałyśmy za tą pracą. Niektóre z nas będą zupełnie tym załamane i minie sporo czasu zanim się otrząsną, a inne poczują się tym faktem zmotywowane do zmiany zawodu.

Brak satysfakcji z pracy

Znudzenie, sfrustrowanie i brak satysfakcji z obecnie wykonywanego zawodu są częstymi powodami zmiany ścieżki kariery. Wtedy szukamy czegoś co da nam szczęście i nowe wyzwania.

Niskie zarobki

Niskie zarobki w obecnie wykonywanym zawodzie też są powodem zmiany ścieżki kariery. Niestety nikt nam nie zagwarantuje tego, że nowy zawód przyniesie nam od razu super pieniądze. Ale nie wolno się zrażać. Jeśli w nowym zawodzie znajdziesz pasję, która spowoduje, że szybko zaczniesz się piąć po kolejnych szczeblach kariery, to wyższe zarobki też się pojawią.

Zanim zdecydujesz się na zmianę zawodu po 30. roku życia

Najpierw spisz wszystkie za i przeciw swojego obecnego zawodu. Dzięki temu zrozumiesz motywy, dla których chcesz zmienić swoją ścieżkę kariery i dokąd chciałabyś podążyć.

Fot. Fotolia.com

Aby uniknąć kolejnej wpadki z wyborem niewłaściwego zawodu, poświęć trochę czasu i wysiłku na lepsze rozeznanie się w temacie:

  • zacznij od analizy swoich celów, zainteresowań, predyspozycji zawodowych oraz umiejętności; jeśli masz z tym kłopot, sięgnij po poradę do doradcy zawodowego;
  • sprawdź jakie umiejętności będą przydatne w wykonywaniu nowego zawodu;
  • przeczytaj książki i informacje znajdujące się w internecie związane ze zmianą zawodu;
  • dowiedz się od przyjaciół i znajomych, którzy są szczęśliwi z powodu wykonywanego zawodu, w jaki sposób dotarli do obecnego miejsca w życiu. Takie rozmowy mogą cię zainspirować i pomóc w dotarciu do celu;
  • zbierz opinię jak wygląda praca w zawodzie, do którego się przymierzasz.

Dalsza edukacja

Aby nabyć umiejętności potrzebne do wykonywania nowego zawodu, powinnaś iść na odpowiednie szkolenia, kursy lub studia podyplomowe, które nie będą kolidowały z obecnie wykonywaną pracą.

Praktyki

Wiedza nabyta w czasie szkoleń i studiów podyplomowych jest głównie teoretyczna. Mała jest więc szansa na to, aby pracodawca, widząc CV osoby po 30. roku życia, nie mającej praktyki, zaprosił ją do współpracy.

Dlatego warto postarać się o praktyki – niektóre firmy zapraszają na nie osoby w każdym wieku chcące uzyskać doświadczenie zawodowe. Ponadto przy spełnieniu niektórych wymogów można ubiegać się o staż z urzędu pracy lub w ramach warsztatów dofinansowanych z funduszy Unii Europejskiej.

Dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia w nowym zawodzie jest wolontariat. Niestety musisz się liczyć z tym, że w jego trakcie nic nie zarobisz.

Networking

Małe są szanse, aby rekruter albo pracodawca zainteresowali się CV 30-latki, która do tej pory pracowała jako księgowa, a teraz po studiach podyplomowych z Public Relations chce próbować swoich sił w tej dziedzinie. Dlatego po zmianie zawodu po 30. roku życia najpewniejszym sposobem na zdobycie nowej pracy jest networking, czyli sieć kontaktów.

tycie zimą

Dlaczego tyjemy zimą?

przebarwienia na skórze

Przebarwienia skórne