Nowoczesne technologie cyfrowe stwarzają przed projektantami i producentami odzieży wiele nowych, wcześniej nieznanych możliwości. Przykładem jednej z takich technologii jest digitalizacja szablonów krawieckich, czyli ich wierne odwzorowanie i przekonwertowanie w format cyfrowy, który następnie można poddać dalszej obróbce. Przekształcenie papierowego szablonu w jego cyfrową wersję stwarza możliwość jego łatwego skalowania i szybkiego modyfikowania zgodnie z potrzebami klienta.
Jak przekształcić wykrój tradycyjny w cyfrowy?
Proces digitalizacji szablonu wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, który będzie w stanie zapisać i przekształcić w format cyfrowy wszystkie linie, zewnętrzne i wewnętrzne, a także zaznaczone na wykroju punkty i inne oznaczenia technologiczne charakterystyczne dla konkretnego projektu. Do przekształcenia papierowego wykroju w plik cyfrowy stosuje się m.in. nowoczesne skanery, profesjonalne tablice do digitalizacji i aparaty cyfrowe do foto-digitalizacji. To profesjonalny sprzęt, dzięki któremu formatowany do standardu cyfrowego szablon papierowy uwzględnia wszystkie elementy oryginału. Digitalizacja szablonu wymaga nie tylko nowoczesnego sprzętu, ale i doświadczenia w jego obsłudze. W związku z tym takie usługi świadczą zwykle jedynie wyspecjalizowane firmy z branży odzieżowej, duże szwalnie, projektanci i producenci odzieży obsługujący wiele mniejszych brandów.
Co daje przeniesienie szablonu do komputera?
Wykroje w formacie cyfrowym, przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania graficznego, można w dość prosty sposób poddać dalszej obróbce. Zastosowanie cyfrowych szablonów krawieckich umożliwia szybką zmianę ich skalowania czy zmiany drobnych elementów, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na wygląd wyprodukowanej z szablonu odzieży. Digitalizacja szablonów to także dobra metoda archiwizacji wcześniej wykonanych projektów, tak by mieć do nich znacznie łatwiejszy, zdalny dostęp. Usługi digitalizacji wykrojników krawieckich mogą zainteresować wszystkich projektantów i producentów odzieży, w tym krawców, którym zależy na unowocześnieniu swojego warsztatu pracy.
Jeśli szukasz sposobu na wykorzystanie możliwości nowoczesnych programów graficznych przy projektowaniu i produkcji odzieży lub innych wyrobów tekstylnych, przekształcenie tradycyjnych szablonów papierowych w format cyfrowy otwiera szereg nowych możliwości działania. Takie cyfrowe szablony krawieckie można łatwo modyfikować, na przykład dokonując zmiany rozmiaru lub jego dalszego stopniowania.