Logistyka jest niezwykle istotnym procesem, który wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Obejmuje on planowanie, realizowanie i kontrolowanie przepływ surowców i materiałów. Działania logistyczne odnoszą się do różnych obszarów np. obsługi klienta, procesów zaopatrzenia, magazynowania, składowania i przepływu informacji.
Geneza logistyki w biznesie
Jak się okazuje historia logistyki sięga X wieku, gdzie wykorzystywano ją w wojsku. W biznesie, pojęcie to zostało po raz pierwszy wykorzystane w latach 50. przez Petera Druckera, który zauważył, że procesy używane w wojsku, można wykorzystać w celu oszczędności w dystrybucji towarów. Z czasem zainteresowanie logistyką objęło zaopatrzenie, transport, produkcję i proces magazynowania. Początkowo, każdy aspekt rozpatrywano oddzielnie, dopiero w latach 70. zaczęto łączyć ze sobą poszczególne aspekty zarządzania procesami logistyki i wyszczególniono dwa główne obszary: zarządzanie dystrybucją i materiałami. Z biegiem czasu zaczęto rozpatrywać temat logistyki globalnie i obszar zainteresowań rozszerzył się poza jedno przedsiębiorstwo. W ten sposób powstało zagadnienie logistycznego łańcucha dostaw i sieci dostaw. Rozwój nowych technologii przyczynił się do wprowadzenia pojęcia e-logistyki. Świadomość ekologiczna wpłynęła natomiast na pojawienie się logistyki odzysku.
Modny zawód logistyka
Pojęcie logistyki okazało się kluczowe w efektywnym zarządzaniu firmą. Nic dziwnego, że powstała nawet ścieżka kształcenia i kariery zawodowej w tym zakresie. Studenci decydujący się na kierunek zarządzania procesami logistycznymi zdobywają gruntowną wiedzę o sposobach podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie. Logistyk musi charakteryzować się dobrą organizacją pracy, umiejętnością współpracy, negocjowania i znajomością języków obcych. Niejednokrotnie osoba na takim stanowisku musi podejmować trudne i ryzykowane decyzje, dlatego najlepiej jeśli odznacza się również cechami przywódczymi i nie boi się stawić czoła sytuacjom kryzysowym.
Procesy logistyczne w firmie
Czasami zdarza się tak, że przedsiębiorstwo nie radzi sobie z zarządzaniem logistycznym, przez co funkcjonuje mniej efektywnie. Doskonałym pomysłem jest wówczas skorzystanie z pomocy zewnętrznej firmy, która przygotuje specjalny Business Case. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest: XBS Group, które pomaga wdrożyć nowoczesne rozwiązania logistyczne jak np. centralizacja magazynowania, albo obsługa towarów akcyzowych. Wiele istotnych informacji w tym zakresie dostępnych jest na: http://www.xbsgroup.pl/save-more/logistics/. Firma przygotowuje plan działania dla każdego klienta indywidualnie i dostosowuje go do jego potrzeb. Pomoc zewnętrznego przedsiębiorstwa jest naprawdę doskonałym rozwiązaniem, z którego warto korzystać. Tego rodzaju partner biznesowy może widocznie poprawić efektywność funkcjonowania procesów w firmie. Zaproponowane przez niego rozwiązania wpływają na zwiększenie zysków, więc taką współpracę można śmiało traktować jak inwestycję. Poza tym, podmiotom zewnętrznym dużo łatwiej zauważyć mankamenty w sposobie działania firmy, niż osobom bezpośrednio zaangażowanym w jej prowadzenie.