Zadaniem każdego pracodawcy zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy dla zatrudnionych. Jednak coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem zgodnie z normą PN-N/OHSAS 18001. Wszystko po to, by jeszcze lepiej dbać o zdrowie pracowników i bezpieczne warunki pracy.
Obowiązki każdego pracodawcy
Pracodawca formalnie odpowiada za stan BHP na terytorium swojego zakładu, dlatego jest on zobowiązany między innymi do: organizacji pracy w oparciu o bezpieczne i higieniczne warunki pracy, przestrzegania przepisów BHP, zapobiegania wypadkom przy pracy poprzez dostarczanie sprawnych urządzeń oraz właściwą organizację pracy, dbania o realizowanie zaleceń wydawanych przez organ nadzorujący BHP czy uwzględnienia i realizowania potrzeb pracowników niepełnosprawnych oraz kobiet w ciąży.
System zarządzania bezpieczeństwem PN-N/OHSAS 18001
Pracodawcy coraz poważniej podchodzą do problemu bezpieczeństwa swoich pracowników i dlatego dodatkowo wdrażają w swojej firmie system zarządzania bezpieczeństwem wg PN-N/OHSAS 18001. Celem jest zminimalizowanie ryzyka związanego ze zdrowiem i bezpieczeństwem w środowisku pracy pracowników. Wprowadzić go może każdy zakład – niezależnie od wielkości oraz branży. A korzyści płynące z wdrożenia są znaczne, oto niektóre z nich:
- Zmniejszenie liczby wypadków, co umożliwia efektywną realizację zamierzonych planów biznesowych/produkcyjnych.
- Poprawa bezpieczeństwa pracy wzbudza w pracownikach większą motywację i chęć pracy. Wzrasta ich identyfikacja z firmą, bowiem czują się bezpiecznie.
- Wprowadzony system poprawia wizerunek firmy w oczach pracowników jak i partnerów firmy. Nikt nie lubi, kiedy prawa pracowników są łamane.
- Łatwość zintegrowania systemu z systemem zarządzania jakością według ISO 9001 i/lub systemem zarządzania środowiskowego według ISO 14001.
Dobrze, jeśli po wdrożeniu systemu i uzyskaniu certyfikatu ISO przez firmę na terenie zakładu znajduje się audytor wewnętrzny BHP systemu PN-N/OHSAS 18001. Jest to osoba, która na co dzień będzie nadzorowała działanie firmy i kontrolowała, czy spełnia wszystkie wymagane standardy.
Audytor wewnętrzny BHP to osoba, która posiada specjalistyczną wiedzę nie tylko na temat samej normy PN-N/OHSAS 18001, ale również zna metody prowadzenia audytów. Ich celem jest wykrywanie niezgodności i ich niwelowanie, a więc każdy audyt jest krokiem do poprawy bezpieczeństwa pracy.
Jeśli pracodawca chce, aby w strukturach jego firmy znalazł się ekspert powinien zgłosić przynajmniej jednego ze swoich pracowników na szkolenia kształcące audytorów wewnętrznych systemu zarządzania BHP.