zamknij
CV absolwenta szkoły wyższej

CV absolwenta szkoły wyższej

0udostępnień
studentka

Firma X szuka do pracy na stanowisko Y młodą osobę z doświadczeniem na podobnym stanowisku. Tak wygląda wiele ogłoszeń skierowanych do absolwentów szkół wyższych. Nie brzmią one zachęcająco – zwłaszcza dla osób, które w czasie studiów bardziej skupiły się na nauce niż na pracy. Nie miały więc czasu na zdobywanie doświadczeń zawodowych. Jak zatem mogą one przekonać do siebie wymagających pracodawców? Odpowiedź znajdziesz w poniższej poradzie.

Oto jak powinno wyglądać cv absolwenta studiów wyższych.

Dane osobowe

W tej części cv powinnaś umieścić następujące dane:

  • imię i nazwisko,
  • dane tele-adresowe (adres zamieszkania, numer telefonu, , adres mailowy),
  • data i miejsce urodzenia.

Zdjęcie

Dołączenie do cv zdjęcia nie jest konieczne, ale powinnaś wiedzieć, że osoby przeprowadzające rekrutację chętniej przeglądają aplikacje z fotografią.
Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie zdjęcia, to powinnaś wybrać takie, które masz w paszporcie lub dowodzie osobistym (jest to tzw. format „legitymacyjny”).

Pod żadnym pozorem nie dodawaj do aplikacji o pracę zdjęcia, na którym prezentujesz się w swoim kostiumie kąpielowym, masz kwiatek we włosach, na nosi okulary przeciwsłoneczne lub stoisz w grupie znajomych. Takie „fotki” nie nadają się do cv.

Jeżeli jednak (o zgrozo!) zdecydujesz się na umieszczenie takiej fotografii (ponieważ chcesz, aby cv było oryginalne), to rekruter, i owszem, zapamięta twoją aplikację, ale gwarantujemy ci, że za każdym razem kiedy o niej pomyśli będzie płakał ze śmiechu.

Wykształcenie

W tej części cv nie musisz zamieszczać informacji na temat szkoły podstawowej i gimnazjum – nawet jeśli ukończyłaś obie szkoły z wyróżnieniem. Natomiast możesz wspomnieć o szkole średniej, a już na pewno powinnaś wymienić szkołę wyższą. Jeśli nie ukończyłaś jeszcze studiów, to zaznacz termin otrzymania absolutorium lub wpisz termin obrony pracy magisterskiej (jeśli już ją znasz).

Szkoły powinny być wymienione metodą odwróconej chronologii, co oznacza, że na samym dole powinna być szkoła średnia, a na górze studia, które ostatnio zakończyłaś.

Wymieniając daną szkołę określ:

Fot. Fotolia.com
  • termin jej rozpoczęcia,
  • termin jej zakończenia,
  • nazwę szkoły (w przypadku szkoły wyższej – obok jej nazwy – umieść również nazwę ukończonego wydziału, a także specjalizację).

Przy opisie szkoły wyższej możesz również podać:

  • temat pracy magisterskiej, ale tylko wówczas gdy jest związany z pracą, do której aplikujesz,
  • imię i nazwisko promotora – gdy jest wybitnym specjalistą w danej dziedzinie.

Doświadczenie zawodowe

Zapewne w czasie studiów nie zdobyłaś zbyt dużego doświadczenia, dlatego w tej części cv powinnaś wypisać:

  • praktyki studenckie/staże,
  • prace sezonowe/wakacyjne,
  • wykonywaną w czasie studiów pracę.

Jeśli masz niewielkie doświadczenie zawodowe, nie pomijaj w cv pracy wykonywanej poza granicami Polski na tzw. zmywaku lub w charakterze opiekunki. Nie ma się czego wstydzić. Chęć zarabiania własnych pieniędzy świadczy o twojej dojrzałości, zaradności i odpowiedzialności. Ponadto podjęcie pracy poza Polską świadczy o tym, że dość swobodnie posługujesz się jeżykiem obcym – a to duży plus.

Wypisz również pracę, którą wykonywałaś bez umowy. Ewentualny pracodawca nie będzie źle oceniał ciebie z powodu braku umowy, ale raczej doceni zdobyte doświadczenie i operatywność.

Tak samo jak w przypadku wykształcenia tutaj też zastosuj odwróconą chronologię.
Wymieniając praktyki i prace określi zajmowane stanowiska, wykonywane obowiązki (wypisz te godne uwagi a pomiń informację, że parzyłaś kawę szefowej) i charakter pracy.

Działalność dodatkowa/Inicjatywy

Utwórz tę rubrykę jeśli w czasie studiów udzielałaś się w:

  • organizacjach studenckich,
  • kołach naukowych,
  • stowarzyszeniach,
  • harcerstwie.

Tutaj także zamieść informację o zakończonych kursach i szkoleniach.

Dane zawarte w tej części cv świadczą o twojej ambicji, kreatywności, umiejętności pracy w zespole, aktywności i zaangażowaniu.

Dodatkowe informacje

Tutaj wymień języki obce, które znasz i określ stopień ich znajomości, nie zapomnij przy tym podać informację o uzyskanych certyfikatach.

W tym miejscu wypisz również inne umiejętności, które już zdobyłaś, np. prawo jazdy, znajomość programów komputerowych (np. Exel, Photoshop).

Wypisując swoje hobby nie kłam i nie koloryzuj, ponieważ w czasie rozmowy kwalifikacyjnej możesz trafić na osobę, którą zna daną tematykę i wykryje, że nie masz pojęcia o tym co mówisz.

manicure

Manicure – krok po kroku

jazda na rowerze

Sport odpowiedni dla kręgosłupa