Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest szansą na otrzymanie nowej pracy. Nie powinnaś jej zmarnować, bo od tego co powiesz i zrobisz będzie zależał twój dalszy los w czasie rekrutacji. Podpowiemy ci czego nie należy mówić w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
Zwolniłam się z poprzedniej pracy, ponieważ nie potrafiłam pracować z moim szefem
Nawet jeśli twój były szef jest wcielonym diabłem, musisz oprzeć się pokusie mówienia o nim źle. Ta sama zasada dotyczy byłej firmy i kolegów z pracy. Świat jest mniejszy niż ci się wydaje i będziesz miała kłopoty jeśli twój ewentualny przyszły pracodawca pracował dla tej samej firmy co ty i ma zupełnie inne zdanie o niej lub przyjaźni się z twoim byłym szefem.
Poza tym negatywne nastawienie do byłego pracodawcy nie jest mile widziane. Nawet jeśli pracowałaś dla najgorszego pracodawcy na świecie, obmawianie go podczas rozmowy rekrutacyjnej sprawi, że będziesz postrzegana jako niezadowolony pracownik. Pracodawcy nie chcą zatrudniać takich osób, bo nie mają pewności, czy nie zostaną tak samo obgadani w przyszłości.
Dlatego pamiętaj – jeśli rozmawiasz ze swoim potencjalnym szefem, bądź konstruktywna. Powiedz jak potrafisz wychodzić z trudnych sytuacji w pracy, a gdy zostaniesz zapytana o byłego szefa, odpowiedz, że współpracowaliście z powodzeniem mimo różnicy poglądów.
Znam swoje słabości. Nie jestem dobra w…
Oczywiście nie powinnaś mówić, że jesteś świetna we wszystkim (bo brzmi to nierealnie), ale przyznawanie się bez pytania do swoich wad jest traktowane jako błąd popełniany w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli natomiast zostaniesz o to zapytana, to powinnaś powiedzieć, że twoje słabości nie mają dużego znaczenia dla pracy, którą wykonujesz i co ważniejsze czynisz starania, aby je przezwyciężyć. Więcej informacji znajdziesz w poradzie: Jak mówić o słabych stronach na rozmowie kwalifikacyjnej.
Bardzo podobają mi się Pana okulary
Myślisz, że prawienie komplementów w czasie rozmowy kwalifikacyjnej może sprawić, iż rekrutera i ciebie połączy nic sympatii albo zapunktujesz za swój dobry gust? Odpowiedź brzmi: w większości przypadków tak nie jest. Istnieje cienka linia między pochwałą a pochlebstwem. Stwierdzenia tego typu mogą być również odebrane jako fałszywe lub zalotne.
Bezpiecznie więc rozpocząć rozmowę od skomentowania nagrody lub obrazu zawieszonego w biurze osoby, która przeprowadza z tobą rozmowę kwalifikacyjną.
Czym zajmuje się wasza firma?
Jeśli zadasz takie pytanie, to rekruter zapewne uzna, że nie za bardzo jesteś zainteresowana pracą w jego firmie skoro nawet nie poświęciłaś odrobiny czasu, aby zapoznać się z jej portfolio.
Zdecydowanie lepiej będzie jeżeli przed rozmową kwalifikacyjną przejrzysz stronę internetową firmy, przeczytasz o niej artykuły. W czasie rozmowy staraj się wplatać w swoje wypowiedzi informacje o firmie, które wcześniej zdobyłaś. Będzie to oznaczało, że odrobiłaś lekcję.
Nie mogłam wcześniej znaleźć pracy z powodu kryzysu na rynku
To niestety najczęściej ostatnio popełniany błąd w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Wszyscy wiedzą jaka jest obecnie sytuacja gospodarcza kraju, ale mimo to zwalanie winy tylko na nią będzie świadczyło, że jesteś bardzo pasywna w poszukiwaniu pracy. Dlatego gdy będziesz zapytana, dlaczego nie znalazłaś wcześniej pracy, możesz powiedzieć: Skupiłam się na poszukiwaniu pracy, która odpowiadałby moim kompetencjom zawodowym.
Natomiast na pytanie: Co robiłaś od ostatniej pracy? możesz odpowiedzieć, że uczestniczyłaś w rozmowach kwalifikacyjnych, było wiele opcji pracy, ale szukałaś takiej, która mogłaby dać ci szansę na długoterminowy rozwój.
To pokaże, że aktywnie szukasz pracy i jesteś zdecydowana znaleźć taką, która będzie najbardziej dopasowana do twoich kwalifikacji zawodowych.
Nie wiem ile chciałabym zarabiać. Proszę o propozycję. Jestem elastyczna
Mówiąc to, prawdopodobnie chcesz pokazać, że pieniądze dla ciebie to nie wszystko i łatwo z tobą dojść do porozumienia. Jednak rekruter może dojść do zupełnie innego wniosku – a mianowicie takiego, że nie orientujesz się jakie są teraz tendencje płacowe na rynku. Nawet gorzej – będzie to doskonała okazja dla rekrutera, aby zaproponować ci najniższą z możliwych stawek.
Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną przejrzyj dostępne w internecie raporty płacowe, a potem w czasie rozmowy zaproponuj kwotę.
Chcę tu pracować, ponieważ potrzebuję jakiejś pracy
Takie stwierdzenie to duży błąd w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, bo świadczy o tym, że zależy ci na jakiejkolwiek pracy w jakiejkolwiek firmie. Na rozmowie kwalifikacyjnej musisz pokazać, że chciałabyś pracować właśnie u tego pracodawcy a wtedy jest duża szansa, że on zainteresuje się właśnie tobą. Twój cel musi być jasny: chcesz być częścią tej firmy i dlatego poświęciłaś dużo czasu i wysiłku, aby się sporo o niej dowiedzieć.
Planuję w najbliższym czasie mieć dziecko
Rekruter nie powinien zadać ci takiego pytania i dlatego sama też nie bądź za bardzo wylewna, nawet jeśli wydaje ci się, że osoba, z którą rozmawiasz jest pozytywnie nastawiona do tego tematu. Ludzie są różni – niestety wielu managerów nadal uważa, że zajście w ciążę i urodzenie dziecka negatywnie wpływa na pracę kobiety.