zamknij
Gdzie szukać pracy?

Gdzie szukać pracy?

0udostępnień
szukanie pracy

Szukając pracy możemy stosować aktywne i pasywne metody. Metody aktywne polegają na wykazywaniu się inicjatywą w poszukiwaniu pracy (bezpośrednie docieranie do pracodawców), natomiast pasywne – na odpowiadaniu na oferty pracodawców zamieszczone w prasie, Internecie lub urzędach pracy. Najlepsze efekty przyniesie połączenie tych dwóch metod.

Odpowiadaj na oferty pracodawców

Odpowiadaj na ogłoszenia pracodawców zamieszczone w prasie, Internecie (na stronach poszczególnych firm, w serwisach społecznościowych typu Facebook, GoldenLine lub portalach firm doradztwa zawodowego i biur pośrednictwa pracy) oraz powiatowych urzędach pracy.

Zamieszczaj w Internecie swoje cv

Powyższej przedstawiona metoda może nie być jednak wystarczająca do znalezienia pracy. Dlatego powinnaś skorzystać z innych możliwości jakie daje Internet i zamieścić na portalach społecznościowych (np. GoldenLine, LinkedIn) swoje cv wraz z informacją, że poszukujesz pracy.

Możesz też zamieszczać swoje cv na stronach z ogłoszeniami o pracę, jednocześnie zaznaczając w utworzonym profilu preferowane i szukane przez ciebie stanowiska pracy. Administrator – jak tylko pojawi się nowe ogłoszenie o pracę, którym mogłabyś być zainteresowana – powiadomi cię drogą mailową.

Korzystaj z networkingu

Nie bój się rozmawiać ze swoimi znajomymi o tym, że szukasz pracy. Pytaj ich o informacje i opinie. Poszerzaj bazę znajomych, do których możesz zwrócić się o pomoc. Ten sposób poszukiwania pracy nazywany jest networkingiem (inaczej: budowaniem sieci własnych kontaktów). Jest to najbardziej skuteczna metoda poszukiwania pracy, ponieważ pracodawcy chętniej zatrudniają osoby polecone.

Fot. Fotolia.com

Dlatego schowaj swój wstyd związany z brakiem pracy („Co ludzie powiedzą, kiedy dowiedzą się, że nie mam pracy?”) lub inne obawy („Nie będę nikomu zawracała głowy swoimi problemami”) głęboko do kieszeni i zacznij rozmawiać na temat pracy z ludźmi z twojego otoczenia. Na pewno znajdzie się wśród nich ktoś życzliwy kto z chęcią ci pomoże, a przynajmniej będzie się starał. Oczywiście nie możesz zrzucić całego procesu poszukiwania pracy tylko na tę osobę. Sama musisz być bardzo w to zaangażowana.

Składaj swoje aplikacje bezpośrednio u pracodawców

Innym aktywnym sposobem na poszukiwanie pracy jest składanie swojej aplikacji wraz z listem motywacyjnym w firmach, w których chciałabyś pracować. Kto wie – być może właśnie w firmie, do której chcesz zanieść cv zapadła decyzja o rekrutacji, a nie wszczęto jeszcze procedury poszukiwania pracownika . Jeśli trafisz na taki moment, a twoje cv pojawi się w firmie jako pierwsze, to być może będziesz miała szansę na zdobycie tego etatu zanim napłyną inne aplikacje.

Przed wybraniem się do danej firmy z dokumentami, zadzwoń tam w celu uzgodnienia terminy i godziny wizyty.

Śledź rynek

Kolejna metoda to śledzenie informacji na temat powstających lub rozwijających się firm. Tam właśnie będą poszukiwać nowych osób.

Złóż cv w agencjach i urzędach pracy

Aby znaleźć pracę, możesz skorzystać z pomocy prywatnych agencji pośrednictwa pracy. Uważaj jednak – nieuczciwe agencje potrafią pobierać od osób szukających pracy jakiś procent od wynagrodzenia, które otrzymasz od znalezionego przez tę firmę pracodawcy.

Nie przekreślaj też urzędów pracy – tam też pracodawcy zastawiają swoje ogłoszenia o pracę.

Pamiętaj, że im więcej otworzysz drzwi, tym będziesz miała większą szansę na znalezienie pracy.

jazda na rowerze

Sport odpowiedni dla kręgosłupa

kok do pracy

Podwijany kok