zamknij
Jak wyróżnić się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak wyróżnić się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?

0udostępnień
rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna to decydujący etap procesu rekrutacyjnego. Nie tylko wystarczy dobrze się na niej zaprezentować, ale także trzeba znaleźć sposób, aby wyróżnić się wśród innych kandydatów. Jeśli spełnisz te dwa warunki, masz duże szanse na otrzymanie pracy, o którą się ubiegasz.

Zostałaś zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulacje! Zapewne jednak zdajesz sobie sprawę, że nie jesteś jedyną osobą, która zakwalifikowała się do tego etapu rekrutacji. Jak zatem wyróżnić się w z tłumu i pozytywnie zapaść w pamięci rekrutującego? Spróbujemy Ci pomóc. Oto co powinnaś zarobić:

Zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj się do niej. Przeczytaj o firmie, do której się wybierasz na spotkanie w sprawie pracy, m.in. o osobach zarządzających, historii firmy, kulturze organizacji, portfolio produktów. Informacje znajdziesz w Internecie, np. na stronie firmy, jej fanpage’ach na Facebooku, Twitterze, GoldenLine czy Linkedin. Przygotuj również informacje na temat trendów na danym rynku oraz firmach konkurencyjnych.

Przed rozmową kwalifikacyjną przygotuj strategię. Zastanów się:

  • jak odpowiedzieć na trudne pytania,
  • w jaki sposób przedstawić swoje doświadczenie zawodowe i zasługi w poprzednich firmach, aby wydały się one ciekawe dla osoby przeprowadzającej z tobą rozmowę kwalifikacyjną,
  • jakich użyć argumentów, które przekonają rekrutującego, że zatrudnienie ciebie będzie najlepszym wyborem,
  • jak właściwie użyć mowy ciała.

Wybierz odpowiednie ubranie, makijaż i fryzurę. Strój powinien być schludny i czysty, a makijaż delikatny.

13
Fot. Fotolia.com

Przygotuj dokumenty, które mogą się przydać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zabierz ze sobą na przykład: świadectwa ukończenia kursów i szkoleń, projekty graficzne, portfolio ze zdjęciami, referencje.

Zrób dobre pierwsze wrażenie. Masz na to 30 pierwszych sekund. Jak to zrobić? Wejdź do pokoju pewnym krokiem, bądź uśmiechnięta, witając się wymów wyraźnie swoje imię i nazwisko. Dzięki temu pokażesz osobie rekrutującej, że czujesz się komfortowo. Przestrzegamy jednak przed przesadą! Zbyt duża pewność siebie nie będzie odebrana pozytywnie.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej podkreśl swój potencjał i bądź elastyczna. Nawet jeśli nie potrafisz czegoś robić, to powiedz, że jesteś gotowa się tego nauczyć.

Właściwie używaj mowy ciała, nie przerywaj osobie, która cię rekrutuje, nie staraj się jej zdominować.

I to co jest najważniejsze a o czym zapominają osoby, które idą na rozmowę kwalifikacyjną: stwórz dobrą relację z osobą rekrutującą! Jak to zrobić? Nie zachowuj się jak robot, który automatycznie, w sposób perfekcyjny, profesjonalny i beznamiętny pokazuje swoje zalety. Wyobraź sobie, że rozmawiasz z przyjacielem, któremu chcesz opowiedzieć o swojej pracy i doświadczeniu zawodowym. Bądź przy tym naturalna, otwarta i szczera – tylko tacy ludzie odnoszą sukcesy.

Dzięki temu ten, kto przeprowadza rekrutację będzie kojarzył ciebie z ciepłą, miłą osobą, z którą dobrze się rozmawiało. Zapamięta ciebie jako kogoś z kim można zbudować dobrą i solidną relację zawodową. Inni kandydaci, którzy o to nie zadbają będą tylko jednymi z wielu, którzy nie zapadną rekrutującemu w pamięci.

wigilia firmowa

Savoir vivre podczas wigilii firmowej

wzór cv grafik

Wzór CV dla grafika