List motywacyjny to pismo równie ważne jak CV. Dobrze napisany jest połączeniem danych zamieszczonych w ogłoszeniu o pracę oraz informacji z CV. Sprawdź jak poprawnie napisać list motywacyjny.
Zanim napiszesz list motywacyjny przyjrzyj się ogłoszeniu o pracę. Sprawdź jakie wymagania powinien spełniać kandydat, którego szuka dany pracodawca. Korzystaj z tych informacji podczas pisania listu motywacyjnego, ponieważ potencjalnego pracodawcę interesują głównie informacje, które odnoszą się do wymagań na danym stanowisku.
Teraz usiądź do komputera i pisz.
Po lewej stronie kartki umieść swoje imię i nazwisko oraz dane tele-adresowe, takie jak: adres zamieszkania, numer telefonu i adres mailowy.
Po prawej stronie zamieść datę i miejsce sporządzenia listu motywacyjnego, a niżej dane adresata (imię i nazwisko osoby, do której się zwracasz oraz jej stanowisko i nazwę firmę, a gdy nie znasz imienia i nazwiska – wystarczy wpisać: Dział Personalny i nazwę firmy).
Pod ww. danymi większą czcionką umieść tytuł pisma: List motywacyjny.
Pisanie części merytorycznej rozpocznij od zwrotu grzecznościowego: Szanowna Pani/Szanowny Panie. Jeśli nie znasz płci osoby, do której wyślesz list motywacyjny, wystarczy: Szanowni Państwo.
Następnie napisz skąd powzięłaś informację o wakacie, a także określ posadę, o którą się ubiegasz. Następnie napisz klika słów o sobie – o swoim wykształceniu i predyspozycjach do wykonania danego zawodu.
W kolejnej części listu motywacyjnego podsumuj swoje doświadczenie zawodowe, wyróżnij przy tym zadania
będące przydatne na stanowisku, o które się starasz. Pamiętaj, aby opisane doświadczenie zawodowe było zbieżne z tym co jest w twoim CV. Doświadczenie zawodowe powinno być opisane w taki sposób, aby potencjalny pracodawca widział sens podejmowanych wcześniej przez ciebie działań, zmierzających w kierunku pozyskania takich doświadczeń i umiejętności zawodowych. Tutaj jest też miejsce na to, aby wymienić swoje dotychczasowe osiągnięcia, a także posiadane umiejętności. Nie zaszkodzi również jeśli napiszesz jaki masz stosunek do pracy.
W następnej części listu motywacyjnego powinnaś umotywować dlaczego to właśnie ty powinnaś otrzymać tę pracę.
W dalszej kolejności poinformuj o gotowości przyjścia na rozmowę kwalifikacyjną.
Na końcu listu motywacyjnego zamieść zwrot grzecznościowy typu „Z poważaniem”, „Z wyrazami szacunku” oraz swoje imię i nazwisko.
Pamiętaj, że dobrze napisany list motywacyjny powinien zawierać konkretne informacje, które nie zajmą więcej niż jedną stronę A4.