zamknij
Po czym poznać, że wykonujesz niewłaściwą pracę?

Po czym poznać, że wykonujesz niewłaściwą pracę?

0udostępnień
zmiana pracy

Większość z nas spędza znaczną część swojego życia w pracy, dlatego nikt nie chce utknąć w miejscu, które jest stresujące i mało interesujące. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zmianą pracy.

Jest mało prawdopodobne, aby każda praca była w 100% doskonała, ale jeśli w każdą niedzielę czujesz niepokój z powodu nadchodzącego tygodnia, to powinnaś zastanowić się nad poszukaniem pracy, która będzie bardziej satysfakcjonująca.
Oto pięć powodów, dla których powinnaś zastanowić się nad zmianą pracy.

Jesteś zadowolona w pracy w mniej niż 80% (zasada 80-20)

Zasada 80-20 została wprowadzona do nauki na początku XX w. Ma zastosowanie nie tylko w ekonomii, ale również w wielu innych dziedzinach życia. Jest również skuteczna w mierzeniu satysfakcji zawodowej. Otóż wynika z niej, że 20% zadań w pracy powinno przynosić ci 80% satysfakcji. Jeżeli ta proporcja jest zaburzona, czyli 80% zadań przynosi ci 20% satysfakcji, to jest to wyraźny sygnał, że zmiana pracy jest konieczna.

Myśl o awansie napawa cię lękiem

Wiele osób stymulują wyzwania związane z przejściem na kolejny szczebel kariery. Jeśli jednak czujesz się przeciążona, zestresowana aktualnie wykonywanymi obowiązkami, to na pewno myśl o awansie i związanej z nim dodatkowej odpowiedzialności przyprawi cię o dreszcze. A to sygnał, że coś jest nie tak i być może czas na zmianę pracy.

Nie dostawałaś podwyżki od wielu lat

Istnieje wiele czynników, które należy uwzględnić przy ocenie satysfakcji z pracy, ale nie ma wątpliwości, że pieniądze są kluczowym zagadnieniem i to normalne, że oczekujesz, iż twoja pensja będzie zwiększać się z czasem.

0814
Fot. Fotolia.com

Obecna sytuacja gospodarcza zmusza wiele przedsiębiorstw do zamrożenia podwyżek i awansów. Jednak z relacji wielu pracowników wynika, że nie mieli oni podwyżki od ostatnich pięciu lat – na długo przed recesją.

Jeżeli też jesteś w takiej sytuacji, to powinnaś się zastanowić nad tym, czy brak podwyżki to wynik polityki finansowej twojej firmy, która nikomu nie zamierza dawać większych pieniędzy czy wynik mniejszej wydajności twojej pracy. Jeśli nie masz wpływu na zmianę kierunku polityki finansowej firmy albo nie potrafisz już zmienić swojego nastawienia do pracy i wykrzesać z siebie więcej, to znak, że trzeba zmienić pracę na taką, która będzie bardziej dopasowana do twojej osobowości i umiejętności.

Twoja praca nigdy cię nie ekscytowała i nie interesowała

Pomijając pieniądze i awans, większość ludzie lubi i chce być stymulowana w pracy, dlatego nuda jest jednym z głównych powodów szukania nowej pracy. Wypełnianie dzień w dzień przez kilka lat tych samych obowiązków, za którymi nie przepadasz, może stać się bardzo uciążliwe i sprawić, że zaczniesz odczuwać zmęczenie.

Zastanów się, kiedy ostatnio nauczyłaś się czegoś nowego w pracy, a do tego było to coś co sprawiło, że zadania, które wykonujesz stały się bardziej interesujące. Jeśli nie potrafisz sobie tego przypomnieć, to czas na zmianę pracy.

Rozmowy na temat pracy irytują cię i jeśli już o niej mówisz to tylko w negatywny sposób

To zupełnie normalne, że czasami rozmawiasz o swojej pracy ze swoimi znajomymi spoza biura. W końcu spędzasz w niej minimum 8 godzin dziennie, wykonujesz polecenia, z którymi nie zawsze się zgadzasz i przebywasz z ludźmi, wśród których są i tacy za którymi nie przepadasz. Jak więc widać praca może wywoływać wiele emocji.

Oczywiście wyżalenie się jest zdrowsze niż tłamszenie w sobie złych emocji, ale frustracja nie powinna zupełnie zdominować rozmów o pracy.

Zamiast więc marnować cenną energię na mówienie o rzeczach, na które prawdopodobnie nie masz wpływu, lepiej spożytkować ją na zrobienie czegoś produktywnego, np. zdobycie nowych umiejętności i poszukania pracy bardziej odpowiedniej dla ciebie.

letni ubiór do pracy

Letni ubiór do pracy

praca z byłym

Praca z byłym partnerem w jednym miejscu – czy to jest możliwe?