Na podstawie badań stwierdzono, że podczas rozmowy kontakt wzrokowy utrzymywany jest przez 30–60% czasu jej trwania. Dłuższy kontakt wzrokowy świadczy o tym, że bardziej od tematu rozmowy, rozmówcę interesuje druga osoba. Nawet nieznaczne różnice w sposobie patrzenia mogą wywołać u rozmówców nietypowe reakcje. Poznaj tajniki tego elementu mowy ciała.
„Rodzaje” spojrzeń
Spojrzenie szczere – ludzie mówiący prawdę najczęściej patrzą bezpośrednio w oczy swojemu rozmówcy.
Spojrzenie nieszczere – poznaje się je najczęściej po stopniu przymknięcia powiek i bocznym położeniu oczu.
Spojrzenie nieufne to „uciekanie” wzrokiem od rozmówcy po twarzy lub ciele. Ci, którzy „biegają” wzrokiem po ścianach, suficie, podłodze, często mijają się z prawdą.
Spojrzenie gniewne – osoba patrząca „wbija się” w oczy drugiej osoby. Brwi są ściągnięte w dół i do środka.
Spojrzenie z góry – dotyczyć może różnicy wzrostu między rozmówcami lub jest wynikiem tego, że jeden z ich siedzi. Określać może też dystans między nimi. Wyrażać może pychę, dumę, pogardę. Dystans zwiększa się tu przez „wyciąganie się” i przekręcanie głowy w bok.
Oczy
Psychologowie twierdzą, że w raz ze zmianą nastroju, zmienia się wyraz oczu. Dlatego na podstawie wyrazu oczu można dużo powiedzieć o ich właścicielu.
Interpretować je można w następujący sposób:
- oczy często spuszczone w dół mogą oznaczać nieśmiałość, pracowitość i dobroć,
- oczy często wzniesione do góry – nauczyciel natchniony ideą, pogardzający szarym, codziennym życiem, stroniący od pracy fizycznej,
- oczy bardzo wąskie o ostrym, badawczym spojrzeniu mogą oznaczać zawiść lub nieczułość na niedolę innych.