Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne – może pomóc lub zaszkodzić naszym dalszych relacjom biznesowym lub prywatnym. Jak się okazuje, jednym z ważniejszych elementów mowy ciała, który ma wpływ na nasze pierwsze wrażenie, jest uśmiech.
- Rodzaje uśmiechów
- Szczery uśmiech a fałszywy
- Mowa ciała – uśmiech i śmiech
Rodzaje uśmiechów
Szery uśmiech jest wynikiem przeżywanej radości, może również oznaczać, że uśmiechnięta osoba jest zadowolona, cieszy się lub jest rozbawiona. Buduje on dobrą atmosferę w środowisku, w którym jesteśmy.
Według brytyjskiego zespołu badawczego można wyróżnić dziewięć odrębnych typów uśmiechu, z których pięć spotykanych jest najczęściej:
- uśmiech prosty – nie odsłaniający zębów. Zazwyczaj jest spotykany u osób, które uśmiechają się do samych siebie pod wpływem miłych wspomnień;
- uśmiech górny – ukazujący górne zęby – siekacze; jest często połączony z kontaktem wzrokowym; jest spotykany w trakcie witania się przyjaciół, rodziny;
- uśmiech szeroki – ukazujący zarówno górne jak i dolne siekacze; osoby uśmiechające się tak rzadko łapią z kimś kontakt wzrokowy. Ten typ uśmiechu można zobaczyć np. u ludzi bawiących się, cieszących się ze zdobytej bramki;
- podłużny uśmiech – wykonany raczej w ramach uprzejmości i grzeczności; silnie rozciągnięte wargi odsłaniają górne i dolne zęby;
- uśmiech „Co słychać” – ten typ uśmiechu widziany jest u osób pracujących w korporacjach; charakteryzuje się odsłoniętymi górnymi zębami i lekko rozchylonymi ustami.
Szczery uśmiech a fałszywy
Nie zawsze jednak uśmiech jest szczery. Wiele z nas ma problem z odróżnieniem prawdziwego uśmiechu od fałszywego. Ta wiedza bardzo by nam pomogła w odczytaniu intencji osoby uśmiechającej się. Oto wskazówki, które będą przydatne:
- szczery uśmiech jest zwykle symetryczny, ponieważ nieudawane emocje widoczne są po obu stronach twarzy jednocześnie; natomiast człowiek uśmiechających się fałszywie robi to tylko połową twarzy – jego uśmiech jest lekko asymetryczny;
- prawdziwy uśmiech angażuje niemalże całą twarz, w tym zwłaszcza oczy; w trakcie szczerego uśmiechu w ich kącikach pojawiają się zmarszczki – tzw. kurze łapki; osoba uśmiechająca się nieszczerze zazwyczaj angażuje tylko mięśnie wokół ust, a górna połowa twarzy pozostaje praktycznie bez zmian;
- szczery uśmiech może trwać maksymalnie około 5 sekund, natomiast fałszywy zdecydowanie dłużej.
Mowa ciała – uśmiech i śmiech
Jeśli ktoś uśmiecha się tylko wargami, często oznacza to, że nie pokazuje swoich prawdziwych odczuć. Osoba ta próbuje nas przekonać, że jest przyjacielsko nastawiona i aprobuje to co mówimy, a w rzeczywistości odczuwa coś zupełnie innego. Ten fałszywy uśmiech nazwany jest uśmiechem Pan Am.
Uśmiech ze ściśniętymi wargami może odzwierciedlać następujące słowa: „bawi mnie to, ale nie zamierzam tego komentować”. Tak samo uśmiechają się osoby, które mają brzydkie zęby i wstydzą się je pokazać.
Półuśmiech po jednej stronie twarzy może wskazywać cynizm, sarkazm i niedowierzanie.
Uśmiech może być również odczytany jako znak uległości; osoba grzeczna, która uśmiecha się non stop może być odczytana jako ta, która mówi: „Jestem miła i nie stanowię zagrożenia”.
Jeśli ktoś musi robić dobrą minę do złej gry, to podczas uśmiechu jego brwi unoszą się, a wargi rozciągają się w kierunku uszu.
Stłumiony chichot oznacza, że osoba jest nieśmiała
Głośny śmiech może wskazać kogoś, kto jest mniej skrępowany. Może być również używany przez osobę, która stara się zwrócić na siebie uwagę.
Jeżeli u kogoś podczas śmiania kąciki ust wędrują do góry, a brwi ku dołowi, to prawdopodobnie jego śmiech jest serdeczny.
Szczery uśmiech angażuje tylko trzynaście mięśni twarzy. Jest ich tak niewiele, a tak wiele mogą zdziałać. Uśmiech jest wystarczający, aby cały świat stał się piękniejszy. Do dzieła drogie panie! Im więcej się uśmiechamy, tym pozytywniej ludzie na nas reagują.