Powszechnie uważa się, że ubranie, fryzura i makijaż podyktowane są przede wszystkim modą i wygodą. Ale nie tylko. Wpływ na wygląd ma również praca, status społeczny, postawa polityczna, nastrój, a także osobowość.
Obecnie w psychologii społecznej wyróżnia się trzy typy osobowości, które charakteryzują się różnym stosunkiem do własnego wyglądu.
Osobowość neutralna
Osoba o osobowości neutralnej charakteryzuje się konformizmem. Nie lubi wyróżniać się z tłumie, dlatego wybiera klasyczne uczesania, minimalny makijaż i skromne ubrania. Jest zadbana, lecz brakuje jej własnego stylu i wyczucia mody. Wie, że musi „jakoś” wyglądać, ponieważ wymaga tego jej otoczenie, ale ubieranie się traktuje „rutynowo”. Osoba ta ma przeświadczenie, że nie warto wydawać dużo pieniędzy na ubrania i kosmetyki. Taka postawa wynika prawdopodobnie z lęku i braku pewności siebie.
Osobowość wyrazista
Osoba o osobowości wyrazistej przywiązuje dużą wagę do swojego wyglądu. Zwraca uwagę na detale. Jej stroje są dobrze uszyte, modne i w bardzo dobrym stanie. Jest niezadowolona widząc kogoś identycznie ubranego. Osoba ta poprzez wygląd wyraża swoją osobowość. Pomysłowość w ubiorze świadczy o jej kreatywności i odwadze. Osoba ta sprawia wrażenie kompetentnej i silnej. Czasami stosuje ona ubranie jako barwę ochronną albo kostium do odegrania wymyślonej przez siebie roli.
Osobowość negująca
Osoba o osobowości negującej nie przywiązuje wagi do wyglądu. Jej ubrania są wymięte, niemodne, włosy niedbale uczesane. Nie lubi się malować. Ktoś by pomyślał, że osoba taka ma poczucie niskiej wartości oraz kompleksy na punkcie swojego wyglądu i tym sposobem neguje go. Tymczasem paradoksalnie wygląd taki może być wynikiem poczucia wyższości i pewności siebie. Osoba o osobowości negującej chce poprzez niedbały wygląd pokazać, że nie jest jej potrzebna akceptacja innych i że wygląd nie jest najważniejszy.