zamknij
Savoir vivre podczas biznes lunchu – czyli jak nie najeść się wstydu

Savoir vivre podczas biznes lunchu – czyli jak nie najeść się wstydu

0udostępnień
Biznes lunch

Wiele kontraktów omawianych jest w czasie biznes lunchów, dlatego warto się do nich odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu tylko o informacje, które będą poruszane w czasie spotkania, ale również o zasady etykiety biznesowej. Nieznajomość savoir vivre obowiązującego w czasie lunchu biznesowego może sporo kosztować twoją firmę i ciebie.

Oto kilka podstawowych zasad właściwego zachowania, z którymi powinnaś się zapoznać zanim wybierzesz się na biznesowy lunch.

Punktualność

Zrób wszystko, aby zdążyć na wyznaczoną godzinę. Nic się nie stanie jeśli przyjdziesz do restauracji kilka minut wcześniej. Jeżeli się spóźnisz, okażesz brak szacunku osobom uczestniczącym w biznes lunchu.

Zajęcie miejsca

Usiądź na środku krzesła, nie dotykając plecami oparcia. Nie huśtaj się na nim. Jeśli nie zastosujesz się do tej rady, możesz stracić równowagę i wylądować pośladkami na podłodze. Wyobrażasz sobie ten wstyd? Po takiej wpadce będziesz na długo zapamiętana – nie przez to, co mówiłaś, ale z powodu twojego klapnięcia obok stołu.

Siedząc przy stole, nie zakładaj nogi na nogę, nie krzyżuj ich i nie wyciągaj przed siebie.

Fot. Fotolia.com

Wybór jedzenia

Pamiętaj, że jest to biznes lunch, który potrwa nie dłużej niż 1,5 godziny, dlatego też nie zastanawiaj się zbyt długo nad wyborem potrawy.

Zamów danie, które znasz i którego jedzenie nie sprawi ci problemu. Trudno ci będzie omawiać biznes, kiedy na twojej bluzce wyląduje sos ze spaghetti. Nie zamawiaj również najdroższych dań. W razie wątpliwości zapytaj gospodarza spotkania, jaką potrawę mógłby ci polecić.

Picie alkoholu

Nawet jeśli osoba, która zaprosiła cię na lunch biznesowy zamówiła drinka, ty trzymaj się od alkoholu z daleka. Lepiej nie ryzykować, że po wypiciu czegoś mocniejszego będziesz zbyt wylewna lub przesadnie szczera w stosunku do innych osób siedzących przy stole.

Maniery przy stole

Torebkę połóż na kolanach, a jeśli jest duża, to postaw ją obok swojego krzesła – tak by nie przeszkadzała innym. Nie kładź jej na stole, nawet jeśli jest mała.

Na kolanach połóż serwetkę (powinna leżeć na twoim talerzu). Zrób to dopiero wtedy, gdy kelner odejdzie od stołu z przyjętym zamówieniem,. Pamiętaj, aby jej lewa strona znajdowała się na twoich kolanach. Odchodząc na chwilę od stołu, serwetkę połóż lewą stroną na krześle (gdybyś położyła ją prawą stroną, to wszystko co znalazło się na niej w trakcie posiłku spadłoby na krzesło). Po zakończeniu lunchu połóż serwetkę na stole po swojej prawej stronie.

W czasie jedzenia nie trzymaj łokci na stole i używaj odpowiednich sztućców. Warto, abyś zapamiętała, że twoja szklanka z wodą stoi po twojej prawej stronie, a pieczywo po lewej.

Nigdy nie sięgaj po coś, nachylając się nad cudzym talerzem. W takim przypadku lepiej poprosić osobę siedzącą najbliżej o podanie potrawy.

Jeżeli jeden z twoich sztućców spadnie na podłogę, nie podnoś go. Poproś o to kelnera, który po podniesieniu sztućca powinien go wymienić.

Kęsy

Nie wkładaj do ust zbyt dużych kawałków jedzenia. Krój potrawę na małe kawałki, które bez problemu pogryziesz i połkniesz. Jeśli chcesz przestrzegać zasad savoir vivre, zamiast odgryzać kawałki pieczywa, powinnaś je odrywać rękoma. Po oderwaniu kawałka możesz go włożyć do ust.

Fot. Fotolia.com

Niedopuszczalne tematy

Nie tylko mówienie z pełnymi ustami jest nie do zaakceptowania, ale także poruszanie delikatnych tematów. Unikaj więc tych, które są zbyt kontrowersyjne (np. dotyczące religii i polityki) lub takich, które spowodują, że twoi rozmówcy stracą apetyt. Nie poruszaj także spraw osobistych.

Higiena i poprawianie urody

Przy stole możesz jedynie dyskretnie poprawić szminką usta, którą „zjadłaś” razem z daniem. Jeśli chcesz poprawić fryzurę, pociągnąć tuszem rzęsy i popryskać się perfumami, powinnaś to zrobić w toalecie.

Skorzystaj z nici dentystycznej dopiero wtedy, gdy będziesz na osobności. I jeszcze jedno, siedząc przy stole, nie dłub w zębach wykałaczką i nie oblizuj palców!

Nieładne zachowania

Biznes lunch to nie pora, aby pokazywać swoje niewłaściwe zachowanie. Aby dobrze wypaść, powinnaś znać podstawowe zasady etykiety, np. tuż po przyjściu do restauracji należy wyłączyć telefon, nie wolno również podnosić głosu na kelnera jeśli okaże się, że danie nie jest dosolone.

Pożegnanie

Kiedy biznes lunch dobiegł końca, uściśnij z każdym dłoń i podziękuj gospodarzowi spotkania. Po powrocie do biura poświęć klika minut na napisanie maila z podziękowaniem. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu – jak się do niego przygotować?

Wybierasz się na urlop? Włącz autoresponder