Podczas zimy wiele z nas zapomina o pielęgnacji pięt. Przypominamy sobie o nich dopiero, gdy nadchodzą cieplejsze dni i chcemy założyć letnie buty. Niestety jesienią i zimą skóra na piętach zrogowaciała i popękała, przez co wygląda nieestetycznie i wstyd ją pokazać.
Dlaczego skóra pięt wysycha i pęka?
Skóra na piętach nie zawiera gruczołów łojowych, dlatego – przy niewłaściwej pielęgnacji bądź jej braku – łatwo się przesusza. Aby do tego nie dopuścić, należy systematycznie kontrolować i usuwać zrogowaciały naskórek oraz nawilżać skórę pięt. Duże znaczenie mają również: dieta bogata w witaminy (np. A i E) i składniki mineralne oraz odpowiednie buty.
Czasami pęknięcia na piętach są spowodowane: grzybicą nóg, chorobami tarczycy lub cukrzycą. W tych przypadkach należy zgłosić się do lekarza.
Jak należy dbać o pięty?
Zrogowaciały naskórek usuń tarką, uważaj przy tym, aby nie zedrzeć go za dużo. W przeciwnym razie powstaną rany, które uniemożliwią ci chodzenie.
Następnie, co dwa, trzy dni wymasuj skórę gruboziarnistym peelingiem do pięt.
Od czasu do czasu warto też zafundować stopom relaksującą kąpiel – użyj do tego ciepłej wody z dodatkiem soli morskiej, lub wody z siemienim lnianym.
Codziennie na noc stosuj krem na pękające stopy, który zawierają składniki zmiękczające i zapobiegające rogowaceniu. Po jego wchłonięciu załóż bawełniane skarpety.
Co zrobić, gdy skóra pięt pękła?
W takiej sytuacji najpierw wymocz stopy w wodzie z nagietkiem, zielem krwawnika lub liśćmi brzozy. Następnie, wmasuj w skórę pięt witaminę A – może być w postaci kropli lub maści.
Jeśli doprowadziłaś do powstania ran, koniecznie musisz przestrzegać ich higieny. Do tego powinnaś zapewnić im, w miarę możliwości, dostęp do świeżego powietrza – wtedy proces gojenia przebiega o wiele szybciej. Przed pójściem spać nałóż na ranę maść cynkową lub nagietkową, a potem włóż bawełniane skarpety. Te zabiegi powinny pomóc, a jeśli nie, to czeka cię wizyta u lekarza.