Do lata coraz bliżej: karnety na fitness wykupione, zdrowe koktajle na śniadanie dodane do codziennego jadłospisu, a ciało regularnie poddawane rozmaitym zabiegom pielęgnacyjnym. Wszystko po to, aby jak najszybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Motywacja jest tym większa, jeśli plany urlopowe dotyczą słonecznych miejsc i egzotycznych plaż, gdzie skąpe bikini to najbardziej naturalny strój. Co zrobić, żeby ciało było nie tylko szczupłe i jędrne, ale także idealnie gładkie – i to przez wiele dni? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Tradycyjne metody depilacji
Na całym świecie kobiety, ale nie tylko – w starożytnym Rzymie głównie mężczyźni – od lat poszukiwały sposobów na skuteczną depilację ciała. Metod na usuwanie zbędnego owłosienia jest dużo: od najbardziej popularnego mechanicznego golenia skóry maszynką, przez depilację plastrami z woskiem, mechaniczną, z użyciem depilatora lub chemiczną, z wykorzystaniem odpowiedniego kosmetyku w postaci kremu lub pianki po profesjonalne zabiegi, w wyspecjalizowanych gabinetach kosmetycznych. Do najpopularniejszych należą te z wykorzystaniem rozgrzanego wosku oraz jego delikatniejsza wersja, z zastosowaniem półpłynnej pasty cukrowej, a także coraz częściej wykonywana depilacja laserowa.
Depilacja laserowa – co to jest i na czym polega
Depilacja laserowa, zwana inaczej fotodepilacją, to w skrócie laserowe usuwanie owłosienia z wykorzystaniem promieni emitowanych przez urządzenie diodowe, specjalnie do tego celu przeznaczone. Jak dokładnie działa? Wiązka światła, podana przez wykwalifikowanego specjalistę bezpośrednio na skórę, wnika w nią i „uszkadza” mieszki włosowe. Energia wytwarzana przez laser, pochłaniana jest przez znajdujący się we włosie barwnik – melaninę, a następnie zmienia się w energię cieplną i nieodwracalnie niszczy cebulkę. Proces tworzenia się i dojrzewania nowego włosa zostaje więc zaburzony, a nawet całkowicie zatrzymany. Dla uzyskania jak najbardziej zadowalających efektów, niezbędne jest dobranie właściwej mocy oraz czasu trwania impulsu laserowego. Przed wykonaniem pierwszego zabiegu, kosmetolog ocenia stan oraz typ skóry i włosów, gdyż od tych czynników uzależnione jest prawidłowe dobranie parametrów, a co za tym idzie również efekt finalny. Więcej szczegółów na temat zabiegu dostępnych jest na stronie salonów kosmetycznych Jean Louis David: https://jeanlouisdavid-kosmetyka.pl/usluga/depilacja-laserowa-ciala-laserem-light-sheer/. Najczęściej zabiegowi depilacji laserowej poddawane są nogi, pachy oraz okolice bikini.
Depilacja laserowa – ile zabiegów potrzeba i jakie przynosi efekty
Na efekty nie trzeba długo czekać. Skóra po poddaniu depilacji laserowej jest gładka przez wiele dni, co jest uznawane za podstawową zaletę tego typu zabiegów. Co ciekawe, fotodepilacja jest niemal bezbolesna, a powstające w tym procesie ciepło jest szybko neutralizowane przez wbudowany w urządzenie system chłodzący. Skóra nóg, pach czy, nawet ta najbardziej wrażliwa, w okolicach bikini, jest więc wolna od podrażnień, tak charakterystycznych dla depilacji mechanicznej, i jedwabiście gładka, tuż po wykonaniu zabiegu. Wszystkie panie, które codziennie tracą cenne godziny na golenie nóg, z pewnością będą zachwycone. Aby na zawsze pozbyć się nieestetycznych włosków, z reguły wystarczy od 3 do 5 zabiegów co 4–8 tygodni. Konieczność powtarzania zabiegu zależy od cyklu wzrostu włosa, a zlikwidować można jedynie te, które aktualnie znajdują się w fazie wzrostu.
Depilacja laserowa – jak się przygotować do wykonania zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu zaleca się:
- odstawienie wszelkich leków i kosmetyków fotouczulających, takich jak preparaty w witaminą C, retinolem, kwasami owocowymi;
- unikanie opalania (na słońcu oraz w solarium), a także samoopalaczy;
- zadbanie o właściwe nawilżenie skóry, aby nie doprowadzić do jej przesuszenia.
- po zabiegu dobrze jest stosować najwyższą ochronę przeciwsłoneczną oraz unikać wszelkich peelingów (mechanicznych i chemicznych) złuszczających naskórek
Depilacja laserowa – przeciwskazania
Chociaż zabieg laserowego usuwania owłosienia jest bezpieczny, to w kilku przypadkach jest niewskazany, należą do nich:
- okres ciąży i karmienia piersią;
- niestosowanie się do omówionych powyżej zaleceń przed wykonaniem zabiegu;
- wszelkie schorzenia oraz aktywne infekcje dermatologiczne;
- duża skłonność do przebarwień skórnych;
- zbyt krótka przerwa dzieląca zabieg od wcześniejszej metody depilacji;
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych;
- niektóre choroby: cukrzyca, padaczka;
- posiadanie rozrusznika serca;
- przebyte niedawno operacje oraz zabiegi chirurgiczne;
- co zaskakujące, również kolor włosów: jasne, siwe i rude mogą nie reagować na światło lasera.
Jeśli wykonanie zabiegu budzi obawy czy wątpliwości, warto umówić się na indywidualną konsultację i dokładnie omówić wszystkie szczegóły z kosmetologiem.