zamknij
Jak leczyć białaczkę?

Jak leczyć białaczkę?

0udostępnień
11 grudnia 20181475Views

Białaczka, czyli rak krwi, może dotknąć każdego – niezależnie od wieku czy płci. Jakie są objawy białaczki, jak się ją diagnozuje i leczy?

Jakie są przyczyny białaczki?

Białaczka powstaje w wyniku namnażania się nieprawidłowych komórek w szpiku kostnym. Niedojrzałe komórki krążą po organizmie przez krwiobieg i niszczą zdrowe komórki, np. czerwone krwinki. Mogą też atakować organy – na przykład węzły chłonne, nerki, wątrobę czy śledzionę.

Nie są jasno określone przyczyny powstawania rozrostu białaczkowego wywołującego chorobę. Wyróżnia się jednak kilka czynników, które mogą mieć wpływ na jej wystąpienie. Są to predyspozycje genetyczne, nieprawidłowa praca układu odpornościowego, infekcje wirusowe, a także narażenie na czynniki chemiczne, fizyczne i biologiczne takie jak na przykład narażenie na promieniowanie czy stałe przebywanie w pobliżu niebezpiecznych substancji.

Rodzaje białaczki

Białaczka ma kilka typów. Istnieje m.in. białaczka szpikowa i białaczka limfoblastyczna. Każda z nich może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Od przebiegu choroby zależą jej objawy, a także… szanse na wykrycie i wyleczenie. Wbrew pozorom, łatwiej jest wykryć, a tym samym wyleczyć, białaczkę o ostrym przebiegu. Więcej informacji o białaczce znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/jak-leczyc-przewlekla-bialaczke

Jakie są objawy białaczki?

Wśród najczęstszych objawów białaczki są ogólne osłabienie, męczliwość, gorączka typu septycznego, dolegliwości typu anginowego, zmiany w jamie ustnej i w gardle, a także krwotoki, np. z nosa, pojawianie się siniaków, powiększenie węzłów chłonnych i śledziony.

W morfologii krwi obwodowej można zauważyć niedokrwistość, małopłytkowość, leukopenię oraz leukocytozę. Z kolei nadpłytkowość i nadokrwistość mogą być konsekwencją tzw. etiopatogenezy przewlekłej białaczki szpikowej.

Jak zdiagnozować i leczyć białaczkę?

W przypadku podejrzenia białaczki w pierwszej kolejności wykonuje się badanie przedmiotowe, morfologię krwi obwodowej z rozmazem i bioptyczne badanie szpiku kostnego. Gdy pacjent ma powiększone węzły chłonne, zazwyczaj wykonuje się też badanie histopatologiczne wycinka powiększonego węzła chłonnego. Gdy wyniki badania krwi lub szpiku są niecharakterystyczne, nieraz wykonuje się zdjęcia RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej.

Gdy zostanie zdiagnozowana białaczka, jej leczenie wymaga nadzoru zespołu lekarzy i wysoce specjalistycznej opieki. Celem leczenia jest zahamowanie rozrostu patologicznych komórek i zapobiegnięcie skutkom tego procesu. Zazwyczaj pacjentowi podaje się środki farmakologiczne, wprowadza chemioterapię. Niezwykle ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety – nie tylko w trakcie leczenia, ale także po jego zakończeniu.

Logistyka – co to takiego?

kobieta w ciąży

Ciąża czy praca?