Odciski na stopach, oprócz tego, że wyglądają nieestetycznie, bywają bardzo bolesne. W zależności od umiejscowienia, mogą powodować silny dyskomfort wzmagający się podczas chodzenia. Bolesne pęcherze, które powstają w wyniku otarcia skóry, z czasem zamieniają się w twarde zgrubienia, trudne do usunięcia. Pozbycie się ich wymaga wiele wysiłku, dlatego w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto zadbać o to, by nie pojawiały się na naszych stopach. Jak to zrobić?
Jak powstają odciski na stopach?
Nagniotki na stopach powstają niezależnie od tego, jak wiele czasu poświęcamy zabiegom pielęgnacyjnym i higienicznym. Główną przyczyną ich powstawania jest chodzenie w niewłaściwie dobranym obuwiu. Buty, które są zbyt ciasne, uciskają skórę stóp, przez co naskórek nie złuszcza się w prawidłowy sposób. W rezultacie jego kolejne warstwy nakładają się na siebie, tworząc trudne do usunięcia zgrubienia szpecące stopy. Z kolei za duże buty podczas chodzenia powodują bolesne otarcia, które z czasem przekształcają się w nagniotki.
Kolejny problem dotyczący zakupu butów wiąże się z wyborem obuwia o zbyt cienkiej podeszwie. Rezultatem noszenia takiego obuwia jest silny nacisk stopy na podłoże, który sprzyja powstawaniu nagniotków po wewnętrznej stronie stóp. Niekorzystnie na układ stóp podczas chodzenia wpływa również obuwie na wysokim obcasie. Ważny jest rodzaj tworzywa używanego do produkcji obuwia – im bardziej miękki, tym lepiej dopasowuje się do stopy i tym samym nie powoduje na niej odgnieceń.
Uciążliwe nagniotki na stopach powstają także na skutek niewłaściwego ułożenia stóp podczas chodzenia i ich nieprawidłowej budowy (nierówności i zgrubienia znajdujące się pod skórą). Odciski pomiędzy palcami stóp mogą tworzyć się w wyniku noszenia mocno uciskających rajstop i skarpetek. Walka z nagniotkami jest bardzo trudna bez względu na ich umiejscowienie. Nie zawsze też bolesnych zgrubień można pozbyć się samodzielnie. Często niezbędna okazuje się interwencja chirurgiczna.
Zapobiegamy odciskom
Choć nie zawsze możemy się ich ustrzec, warto dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko pojawienia się nieestetycznych odcisków na naszych stopach. Na początek trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację. Skórę stóp należy regularnie złuszczać. Doskonale sprawdza się regularne używanie peelingu, który pomaga usunąć martwy naskórek i poprawia wchłanianie składników zawartych w preparatach kosmetycznych. Dodatkowo zrogowaciały naskórek można usunąć przy pomocy tary.
Nie można zapominać o codziennym stosowaniu kosmetyków nawilżających. Najlepiej wybierać kremy z dużą zawartością mocznika (przynajmniej 15–20%). Niezwykle istotną rolę odgrywa sam wybór obuwia. Jego rozmiar powinien idealnie odzwierciedlać wielkość stopy. Obuwie nie może być ani zbyt duże, ani zbyt małe. Warto zwrócić uwagę na grubość podeszwy wybranego modelu. Powinna być na tyle gruba, by jak najlepiej chroniła stopy przed naciskiem w kontakcie z podłożem. Musi też być dobrze wyprofilowana, aby zapewniała stopom odpowiednie ułożenie. Chcąc jak najbardziej chronić stopy przed bezpośrednim kontaktem z obuwiem, można dodatkowo stosować specjalne wkładki, które tworzą warstwę izolującą. Jeżeli na stopach pojawią się pierwsze pęcherze zwiastujące tworzenie się nagniotków, warto sięgnąć po plastry na odciski. Ważne, aby ich rozmiar i kształt był dopasowany do miejsca, w którym pojawiło się otarcie (plastry na pięty, plastry na podeszwę stóp). Pozwala to uniknąć ich przesuwania się i tym samym zapewnia jak najlepszą ochronę stopom.