Częste podróże samolotem nie sprzyjają naszemu zdrowiu i urodzie. Suche powietrze, klimatyzacja oraz zmiany ciśnienia mogą powodować wiele schorzeń i źle wpływać na naszą cerę, włosy i oczy.
Osoby, które noszą soczewki kontaktowe, a często latają samolotem, powinny zadbać o odpowiednie, dobrze nawilżające oko soczewki. Suche powietrze i klimatyzacja mają bardzo negatywny wpływ na skórę i stan nawilżenia oczu. Nawet osoby rzadko latające po długim locie mogą zauważyć u siebie objawy zespołu suchego oka (swędzenie, pieczenie, uczucie piasku pod oczami). Dzieje się tak nawet wtedy, gdy nie nosimy soczewek kontaktowych. Jeżeli mamy wadę wzroku, a często bywamy na pokładzie samolotu, tym bardziej powinniśmy dbać o to, aby nasze oczy były odpowiednio nawilżone.
Nawilżone oczy = zdrowe oczy
Stopień nawilżenia oka świadczy o jego zdrowiu. Zaniedbania, które towarzyszą ludziom również nienoszącym soczewek, mogą prowadzić nie tylko do podrażnień, zespołu suchego oka, lecz także do poważniejszych chorób, w tym zapalenia spojówek. Współcześnie wszystkie soczewki wykonywane są w ten sposób, aby zapewniały prawidłowe nawilżenie oczu. Jednak w przypadku częstych wizyt w samolocie albo pracy jako stewardesa potrzebne są soczewki, które jeszcze lepiej dbają o wilgotność gałki ocznej.
Co znaczą lepiej nawilżone soczewki?
Soczewki wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego, który jest miękki i lekki, zapewnia lepszą przepuszczalność powietrza i lepsze dostarczanie tlenu do rogówki oraz dba o nawilżenie oka. Są również modele posiadające specjalny składnik, który utrzymuje wilgoć soczewek i zatrzymuje ją wewnątrz, co nawilża oko i zapobiega odwadnianiu.
Jeżeli wolisz soczewki jednodniowe…
Jeśli nie chcesz marnować czasu na pielęgnację soczewek podczas podróży, możesz zainwestować w soczewki jednodniowe. Są one jeszcze lepiej nawilżone niż soczewki długoterminowe, poza tym codziennie zakładamy nową, higieniczną parę, o maksymalnym nawodnieniu, co pozytywnie wpływa na wilgotność oka.
Jak dodatkowo dbać o oczy?
Przede wszystkim warto zainwestować w krople, tzw. sztuczne łzy, które znakomicie poprawiają stan nawilżenia oka, zapobiegając ewentualnym podrażnieniom. Powinniśmy też często mrugać oraz zmieniać punkt widzenia – raz na godzinę spojrzeć przez minutę w dal. Wieczorami warto też wykonać okłady na zmęczone oczy. Mogą być wykonane z przegotowanej, ostudzonej, chłodnej wody lub z ogórka, który pomoże dodatkowo pozbyć się opuchlizny.