Kiedy na dworze spada temperatura, wiele z nas okopuje się w domowych pieleszach i najchętniej zostałybyśmy tam aż do pierwszych oznak wiosny. Zapominamy, że aktywność fizyczna zimą pozwala nam nie tylko zachować odpowiednią wagę, ale także zminimalizować utratę siły i wytrzymałości spowodowanej bezczynnością. Do tego sport po ciężkiej pracy pomaga się zrelaksować.
Niska temperatura na zewnątrz nie powinna być pretekstem do tego, abyś przesiedziała całą zimę w domu, a do tego przybrała na wadze. Istnieje wiele aktywności fizycznych, które można wykonywać bez względu na zimno panujące na dworze. W zależności od swojej lokalizacji i tego co lubisz, możesz wybrać ćwiczenia wykonywane na zewnątrz (tzw. ćwiczenia outdoorowe) lub w pomieszczeniu.
Jeśli lubisz wykonywać ćwiczenia na zewnątrz, powinnaś wziąć pod uwagę następujące porady:
Zanim wyjdziesz z domu ubierz się na cebulkę. Jest to najskuteczniejsza metoda ogrzania ciała podczas ćwiczeń outdoorowych. Kiedy zrobi ci się gorąco, możesz zdjąć jedną warstwę. Warstwa najbliższa skóry powinna utrzymywać ciepło i wchłaniać wilgoć. Najlepiej jeśli ubrania, które będą bezpośrednio przylegały do ciała były wykonane z takich tkanin jak: Coolmax, Thermax, DryLete. Dla kobiet są również dostępne biustonosze sportowe odprowadzające wilgoć. Środkowa warstwa musi być luźniejsza i powinna odprowadzać wilgoć. Stosuje się ją głównie w mroźniejsze dni. Powinna być uszyta z Thermaxu lub Polartecu. Natomiast zewnętrzna warstwa chroni przed wiatrem, dlatego warto kupić taką, która składa się z GoreTexu, Windkillera lub Windstoppera.
Przez głowę ucieka największa ilość ciepła, dlatego załóż na nią czapkę lub opaskę na czoło i uszy.
Twarz pokryj kremem ochronnym.
Zimą szybko robi się ciemno, dlatego staraj się wykonywać ćwiczenia fizyczne w godzinach porannych. Jeśli nie jest to możliwe, zaopatrz się w ubranie wierzchnie z elementami odblaskowymi.
Przed intensywnymi ćwiczeniami przeprowadź odpowiednią rozgrzewkę. Jest ona niezmiernie istotna, ponieważ niska temperatura obniża pobudliwość i wydolność mięśni przez co są one bardziej podatne na urazy.
Po powrocie do domu nie rozbieraj się zbyt szybko, mimo że zapewne chcesz natychmiast pozbyć się przepoconych ubrań. Hipotermia po ćwiczeniach wykonywanych na zewnątrz jest możliwa. Dochodzi do niej wtedy, gdy organizm zbyt szybko traci ciepło.
Podczas wykonywania ćwiczeń outdoorowych powinnaś pić wodę lub izotoniki. Jest to ważne nie tylko latem, ale również zimą – nawet jeśli nie czujesz pragnienia.
Jeżeli na samą myśl o ćwiczeniach wykonywanych na zewnątrz, masz ochotę zanurkować pod kołdrę, to wybierz jedną z opcji aktywności fizycznej w pomieszczeniu. Poniżej znajdziesz tylko kilka z wielu możliwości:
Zapisz się do fitness klubu na ćwiczenia grupowe. Dzięki nim będziesz miała zapewnioną aktywność fizyczną każdego tygodnia.
Jeżeli jesteś fanką dwóch kółek, kup rower stacjonarny. Oczywiście nic nie zastąpi widoków, które mijasz podczas jazdy na zwykłym rowerze, ale monotonię treningu na rowerze stacjonarnym złagodzisz słuchaniem muzyki i oglądaniem telewizji.
Stwórz we własnym domu mini siłownię. Nie musisz kupować drogiego sprzętu, wystarczy skakanka, hula hop, handelki i piłka do ćwiczeń fitness.
Jeżeli w budynku, w którym mieszkasz są schody, poświęć każdego dnia 20 minut na wchodzenie i schodzenie z nich.
Wykup karnet na basen. Pływaj, zapisz się na wodny aerobik, chodź lub biegaj po dnie basenu.
I jeszcze jedno, znajdź sobie partnera do ćwiczeń. We dwoje łatwiej się zmobilizować.