zamknij
Przebarwienia skórne

Przebarwienia skórne

0udostępnień
przebarwienia na skórze

Gładka i jędrna skóra bez piegów i pieprzyków jest symbolem młodości i piękna. Niestety, z wiekiem skóra się zmienia i coraz trudniej jest nam utrzymać ją w pożądanym stanie. Pojawiają się na niej znamiona, przebarwienia i rozstępy.

Przebarwienia są jednak najbardziej widoczną oznaką starzenia. Powstają najczęściej w wyniku ekspozycji na słońce, jednak niektóre związane są z przyjmowaniem leków lub tatuażami. Skarżą się na nie również kobiety z zaburzeniami miesiączkowania, stosujące pigułki antykoncepcyjne i ciężarne. Ponadto problemem ten uwidacznia się też u ludzi z chorobami wątroby i niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.

Najczęściej występującymi na skórze przebarwieniami są piegi, czyli drobne jasnobrązowe plamki na twarzy, dekolcie, rękach i plecach. Niektórzy lubią je i traktują jak swój atut, jednak większość z nas wolałaby ich nie mieć.

Fot. Fotolia.com

Plamy soczewicowate pojawiają się natomiast u osób z jasną karnacją lub u seniorów. Są one umiejscowione głównie na tułowiu i dobrze odgraniczone od reszty skóry. Nie są niebezpieczne, gdyż nie stanowią ewentualnych ognisk czerniaka. U kobiet występuje także ostuda, czyli żółtobrunatne lub ciemnobrunatne plamy na twarzy. Często ustępuje ona samoistnie – zwłaszcza, jeżeli pojawiła się w trakcie ciąży. Innymi rzadszymi już przebarwieniami są np. melanoza Riehla, rogowacenie dosłoneczne i odczyny fototoksyczne.

Skłonność do występowania zmian w kolorze skóry jest dziedziczna, dlatego jeśli widzimy, że w naszej najbliższej rodzinie ktoś się z nimi boryka, powinniśmy jak najszybciej zacząć działania prewencyjne. Najłatwiej zrobić to stosując dobre kosmetyki przeciw przebarwieniom oraz kremy do opalania z odpowiednim do naszej karnacji filtrem, np. z serii La Roche. Są one wyjątkowo delikatne, więc mogą używać ich nawet osoby z bardzo wrażliwą i skłonną do reakcji alergicznych skórą.

Przebarwienia dotykają coraz większej ilości ludzi. Jest to bardzo niepokojące, gdyż bardzo dużo mówi się o raku skóry i jego przyczynach, a mimo to niewiele osób dba o swoją skórę i przykłada wagę do zmian w jej kolorycie. Nie zawsze są one niebezpieczne, jednak na pewno nie dodają nam uroku. W ich leczeniu najważniejsze jest wyeliminowanie czynnika, który jest za nie odpowiedzialny oraz ochrona przed zbyt silnym słońcem. Bez zachowania tych dwóch zasad zmiany będą ciemnieć i stawać się bardziej widoczne. Całkowite usunięcie przebarwień często nie jest możliwe bez inwazyjnych zabiegów, jednak kosmetyki mogą je rozjaśnić na tyle, że nie będą mocno odznaczać się od reszty skóry.

zmiana zawodu

Zmiana zawodu po 30. roku życia

wręczanie prezentów w pracy

Wręczanie prezentów w pracy – biurowy savoir vivre