Retinol to popularny składnik kosmetyczny, wychwalany zarówno przez specjalistów, jak i miłośniczki pielęgnacji cery. Jako najczystsza forma witaminy A, ceniony jest za wysoką skuteczność i wszechstronność zastosowania. Najczęściej kojarzony z walką ze zmarszczkami, zdziała cuda również na innych „urodowych” polach. Jakich?
Witamina A nie bez powodu zaliczana jest do grupy witamin młodości. Jako składnik diety odpowiada za proces regeneracji paznokci, włosów i skóry. W kosmetologii to najwnikliwiej przebadany, a zarazem najskuteczniejszy preparat przeciwzmarszczkowy. W składzie wielu kosmetyków znajdziemy samą esencję witaminy A, czyli retinol.
Warto wiedzieć, że jako najczystsza forma witaminy młodości, retinol nie stanowi jej najsilniejszej pochodnej. Z tego względu, stosowanie zabiegów i kosmetyków z jego zawartością to najefektywniejsza, ale zarazem najbezpieczniejsza forma walki ze starzeniem skóry. Stosowany w odpowiednim stężeniu i formule przekształca się dopiero w komórkach skórnych. To prowadzi do wzrostu intensywności jego działania przy obniżeniu ryzyka podrażnień.
Kolejną zaletą jest kompleksowy wpływ na wspomaganie procesu odmładzania skóry. Oprócz poprawy jej struktury, retinol wpływa korzystnie na proces regeneracji zmian, będących następstwem upływu czasu i kontaktu ze szkodliwymi czynnikami.
Poznaj najpopularniejsze zastosowania retinolu:
Retinol na wyrównanie kolorytu skóry
Ekspozycja skóry na słońce wpływa na szybki spadek ilości witaminy A w jej strukturze. Konsekwencją są przebarwienia i wiotczenie włókien kolagenowych. Stosowanie retinolu pobudza proces odnowy naskórka, prowadząc do jego złuszczania. Wpływa też na zmniejszenie komórek produkujących brązowy barwnik, czyli melanocyty. Rezultatem jest zmniejszenie ilości produkowanej melaniny, a co za tym idzie, redukcja przebarwień, plam, a nawet zmian spowodowanych trądzikiem. Co z wiotczeniem skóry?
Retinol w walce ze zmarszczkami
Przyspieszony proces regeneracji skóry, będący efektem stosowania retinolu, odbywa się dwufazowo. W pierwszej kolejności odnowie ulega wierzchnia warstwa. Zniszczony i zgrubiały naskórek zostaje zastąpiony młodszą i bardziej sprężystą powłoką o prawidłowej strukturze. Wszystko za sprawą właściwości retinolu, które normalizują podział komórek skóry. Druga faza regeneracji odbywa się w głębszych warstwach skóry, gdzie retinol stymuluje produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny – substancji odpowiadających za elastyczność.
Retinol do pielęgnacji cery tłustej
Retinol świetnie sprawdza się również jako regulator nadmiernej produkcji łoju. Powoduje zwężanie ujścia porów, zapobiegając tworzeniu się zaskórników i niedoskonałości cery. Po początkowym uczuciu suchości skóry, stosowanie retinolu korzystnie wpływa na prawidłową politykę nawilżania cery.
Retinol w procesie gojenia i intensywnej regeneracji
Retinolu działa równie korzystnie na ukrwienie skóry, procesy gojenia oraz wzrost odporności na bakterie. Z tego względu stosowany jest przy leczeniu poważniejszych schorzeń takich, jak łuszczyca albo trądzik różowaty. Przyczyniając się do wzrostu zbyt cienkiej skóry, pomocny jest przy pielęgnacji cery naczynkowej, a także redukcji widoczności cieni pod oczami.
Uwaga! W pierwszej fazie stosowania preparatów o dużej zawartości retinolu, zwiększa się wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Podczas jego stosowania należy przestrzegać zaleceń kosmetologa, a także instrukcji, z ulotek produktowych.