Kiedy pracująca mama poszukuje opiekunki, jej głównym zmartwieniem jest to, czy znajdzie taką, która pokocha jej dziecko. Ale gdy stworzy się więź między nianią a dzieckiem, martwi się, że maluch kocha opiekunkę mocniej niż ją.
Mama powinna być szczęśliwa, że dziecko zaakceptowało swoją nianię, zaufało jej i lubi spędzać z nią czas. Siedząc w pracy, nie musi się martwić, że jest ono źle traktowane lub zaniedbywane. Jeśli relacja między opiekunką i dzieckiem jest zdrowa i serdeczna, będzie stanowiła właściwy fundament rozwoju życia emocjonalnego malucha. Może być również źródłem przyjaźni i wsparcia jeszcze przez wiele lat, nawet gdy dziecko już dorośnie. Znam przypadek, kiedy młoda osoba utrzymywała ciepłe relacje ze swoją nianią i pomagała jej, gdy ta była już staruszką.
Jeżeli po wyjściu niani dziecko uśmiecha się, patrzy na ciebie z ufnością i nie ucieka, gdy je przytulasz, to nie musisz się martwić o to, że kocha ono swoją opiekunkę bardziej niż ciebie.
Jeśli jednak usłyszysz, że maluch, widząc opiekunkę, mówi do niej mamo, zauważysz, że wyjście niani wywołuje u dziecka płacz, a do tego odrzuca cię ono jeszcze przez kilka godzin, powinnaś wprowadzić pewne zmiany:
- powiedz niani o swoich spostrzeżeniach – być może nie zdaje sobie sprawy z tego co się dzieje i z
zachowania, które sprawia, że dziecko zaczyna ją traktować tak jak matkę. Powiedz jej, żeby nie pozwalała dziecku mówić do siebie „mamo”, pod twoją nieobecność rozmawiała z dzieckiem o tobie, tłumaczyła mu, że jesteś w pracy, co tam robisz i że będziesz bawiła się z nim po powrocie do domu. Mądra opiekunka to zrozumie i od tego momentu znajdzie nie tylko czas na to, aby pochwalić przed dzieckiem obiadek, który przygotowałaś dla niego i poprosi, aby narysował dla ciebie obrazek, ale także obejrzy z nim album ze zdjęciami rodzinnymi, a w czasie spaceru powie maluchowi, żeby zerwał dla ciebie kwitki;
- ustal zasady wychowywania twojego dziecka i poproś, żeby opiekunka konsekwentnie się ich trzymała. Zrób to, gdy zauważysz, że niania, którą zatrudniłaś upatruje swoją rolę wyłącznie w zabawie z dzieckiem, a zapomina, że maluch powinien żyć w świecie pewnych zasad. Jeśli nie zmienisz zachowania opiekunki, to wkrótce dziecko będzie kojarzyło ją z „tą dobrą”, która pozwala na wszystko, a ty z „tą złą”, która wprowadza ograniczenia;
- obserwuj swoje dziecko, zwróć szczególną uwagę na to w co lubi się bawić z nianią i jak lubi spędzać z nią czas; może się okazać, że to co proponowałaś do tej pory swojemu maluchowi już mu się znudziło i dlatego woli zabawy z nianią.
Powinnaś również przyjrzeć się sobie. Być może jesteś zbyt surowa dla dziecka, co sprawia, że nie czuje ono twojej miłości i przelewa swoje uczucia na nianię, która jest ciepłą osobą. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że rzeczywiście coś w tym jest, to powinnaś jak najszybciej zacząć budować więź ze swoim dzieckiem.