Pod koniec urlopu wychowawczego zaczynasz myśleć o powrocie do pracy. Niestety nie stać cię na nianię, a twoja mama i teściowa mieszkają w innym mieście. Zostaje więc przedszkole. Co zatem zrobić, aby dziecko zechciało do niego pójść? Jak pomóc mu przyzwyczaić się do nowego otoczenia? I w końcu, jak zareagować, kiedy dziecko pierwszego dnia przed drzwiami przedszkola zacznie rzewnie płakać?
Należy zacząć od tego, że dla małego dziecka, które do tej pory przebywało głównie z mamą, pójście do przedszkola może być traumą. Nowe dzieci, nieznajome panie, nieswoje zabawki i w końcu brak ukochanej mamy. Aby dziecko weszło w miarę łagodnie w nową sytuację, będziesz musiała mu pomóc.
Przygotowanie
Zanim zaprowadzisz dziecko pierwszy raz do przedszkola, powinnaś mu opowiedzieć o tym miejscu. Powiedz mu, że spotka tam miłe panie i dzieci, takie jak on, które bawią się, rysują i układają klocki. Wspomnij o nowych zabawkach, którymi będzie mogło się bawić. Opowiadaj w taki sposób, aby dziecko zainteresować i odpowiadaj na wszystkie jego pytania.
Czytaj mu również książeczki z bajkami pomagajkami o przedszkolu.
Jeśli do tej pory ubierałaś dziecko, wiązałaś mu buty i myłaś ręce, to teraz nadszedł czas, aby nauczyć je samodzielności.
Niektóre przedszkola organizują zajęcia adaptacyjne dla dzieci, które po raz pierwszy idą do przedszkola. W tym czasie przyszły przedszkolak nie tylko zaznajamia się z miejscem, dziećmi, paniami, ale i przyzwyczaja się do rytmu, jaki obowiązuje w przedszkolu. Jeśli więc w wybranym przez ciebie i partnera przedszkolu organizowane są takie zajęcia, to warto z nich skorzystać.
Jeżeli jednak nie ma takich zajęć, zorganizuj dziecku wycieczkę do przedszkola. Powiedz mu, że gdzie jedziecie. Gdy już będziecie na miejscu, poproś przedszkolankę, aby pokazała wam przedszkole od środka. Jeśli twoje dziecko będzie miało ochotę przyłączyć się do zabawy z innymi przedszkolakami, to pozwól mu na to. Kiedy pozna kilku rówieśników i dobrze się będzie z nimi bawiło, to chętniej wróci w to miejsce.
Pierwsze dni w przedszkolu
Może się okazać, że twoje dziecko, które – jak ci się wydawało – zaakceptowało nową sytuację, pierwszego dnia po przyjściu do przedszkola zaczyna lać krokodyle łzy i nie chce puścić twojej ręki. Co wtedy? Nie możesz w takiej sytuacji okazać niepokoju, bo dziecko łatwo wyczuje twój nastrój i na pewno nie będzie chciało cię puścić. Lepiej będzie jeśli zachowasz spokój i łagodnym głosem, jednocześnie uśmiechając się, zapewnisz je, że na pewno da sobie radę. Przypomnij mu też, jak dobrze się bawiło kilka dni wcześniej z przedszkolakami. Dziecko nie tylko boi się, że zostanie samo, ale także tego, że już nie wrócisz po nie, dlatego obiecaj mu, że to zrobisz i ustal z nim porę, kiedy odbierzesz go z przedszkola. Pamiętaj, aby zawsze dotrzymywać słowa! Kiedy nadal rozpacza, przekaż je spokojnie przedszkolance i idź do pracy.
Jeśli masz taką możliwość, to przez pierwsze dni przychodź po dziecko wcześniej, a kiedy na dobre się zaaklimatyzuje, dłuższe pobyty w przedszkolu nie będą już dla niego problemem.
Aby dziecko czuło się bezpieczniej, pozwól mu wziąć do przedszkola jego najukochańszą przytulankę.
Po odebrania dziecka z przedszkola, powiedz mu, że bardzo jest dzielne i jesteś z niej dumna, ponieważ tak świetnie sobie radzi. Zainteresuj się również tym, co dziecko robiło w ciągu dnia. Jeśli nie chce opowiadać, to nie naciskaj. Sama możesz mu powiedzieć, co fajnego zobaczyłaś w przedszkolu.
Jeśli dziecko, pomimo wielu prób, nadal rozpacza przed pójściem do przedszkola, oznacza to, że nie jest na nie gotowe.