zamknij

Zalety i wady telepracy

0udostępnień
telepraca

Telepraca może przybierać różne formy. W wyniku postępu technicznego możliwe jest wykonywanie różnych rodzajów pracy w zaciszu własnego domu. Przed przejściem z tradycyjnego środowiska pracy do pracy w domu, ważne jest, aby starannie rozważyć zalety i wady telepracy.

Nieubłagalnie kończy ci się urlop macierzyński lub wychowawczy. Nie chcesz zostawić dziecka pod opieką innych osób, ale również nie chcesz rezygnować z pracy. Gorączkowo zastanawiasz się co zrobić. Jeśli jesteś osobą zmotywowaną, która lubi pracować samodzielnie i potrafi skupić się na pracy w domu, praca zdalna może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Dla tych, którzy radzą sobie lepiej będąc pod ścisłym nadzorem przełożonego i mając możliwości regularnej interakcji ze współpracownikami, tego typu praca może nie być najlepszym wyborem.

Zalety telepracy

Jedną z największych zalet telepracy jest to, że odpada dojazd do biura. Dzięki temu zaoszczędzisz czas. Możesz również zaoszczędzić pieniądze – odpadają koszty kupna biletów i benzyny (to ostatnie ma też wpływ na ekologię).

Dzięki pracy w domu możesz zaoszczędzić pieniądze, które wydawałabyś na lunch, przekąski z automatów lub pobliskich sklepików. Telepraca nie wymaga również noszenia formalnego stroju (wielu pracowników pracujący w domu wykonuje pracę w t-shirtach, jeansach, a nawet w pidżamach) – dzięki temu odpadają koszty jego zakupu.

Ten model pracy zapewnienia możliwość elastycznego planowania obowiązków służbowych. Możesz to zrobić biorąc pod uwagę obowiązki rodzinne i inne zadania niezwiązane z pracą.

Fot. Fotolia.com

Praca w domu pomoże ci zmniejszyć stres oraz dostosowanie tempa pracy do własnych preferencji. Telepraca może również wpłynąć na zwiększenie twojej wydajności.

Dzięki telepracy odpada obowiązek przeprowadzenia się do miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy.

Telepraca jest dobrym rozwiązaniem dla osób mniej mobilnych, np. dla kobiet na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych, osób niepełnosprawnych.

Pracując w domu zachowujesz równowagę między życiem osobistym a zawodowym, ponieważ wykonujesz pracę w przyjaznym środowisku i blisko najbliższych.

W domu odpadają plotki biurowe, wspólne picie kawy ze współpracownikami, dlatego łatwiej możesz skupić się na pracy.

Wady telepracy

Podczas pracy w domu niekiedy trudno oddzielić czas pracy od obowiązków domowych. Praca w domu wymaga dużej samokontroli i dyscypliny. Dlatego powinnaś nauczyć się ustanawiać limity dla siebie jak i dla pozostałych członków rodziny w celu uniknięcia problemów, które mogą powstać podczas wykonywania pracy i codziennych obowiązków domowych.

Czasem twoi przyjaciele i rodzina mogą mieć problemy ze zrozumieniem tego, że praca w domu nie oznacza, że jesteś dostępny dla nich non stop. Prawdopodobnie będziesz musiała poświęcić trochę czasu na wyjaśnienie im tego.

Wybierając ten typ pracy musisz mieć świadomość, że pracując w domu nie będziesz miała częstego kontaktu z osobami, które pracują w biurze. Możesz wtedy odczuwać samotność i odizolowanie, dlatego pamiętaj, aby po zakończeniu pracy znaleźć czas spędzenie go w towarzystwie innych.

Na pewno pojawią się obawy, że będziesz mniej świadoma zmian jakie dokonują się w pracy oraz, że znajdziesz się na marginesie a szefowie – przyznając podwyżki i awanse – nie będą cię brali pod uwagę (bo „co z oczu to z serca”).

Kiedy pracujesz w domu, 8 godzin pracy w ciągu dnia może przedłużyć się do 12 godzin. Dlatego trzeba umieć sobie powiedzieć, że na dziś koniec pracy, wyłączyć komputer i zająć się własnymi, prywatnymi sprawami.

warzywa

Dieta w pracy – sięgnij po warzywa

odpoczynek

Po pracy czas na odpoczynek