zamknij
Jak wstawać z łóżka z większą energią

Jak wstawać z łóżka z większą energią

0udostępnień
problemy ze wstawaniem

Po wstaniu z łóżka powinnyśmy tryskać energią i mieć dużo siły, aby stawić czoła trudnościom życia codziennego. Tymczasem wiele z nas, po przebudzeniu, ledwo otwiera oczy i już z utęsknieniem myśli o chwili, kiedy znowu wróci z pracy i będzie mogła się położyć. Sprawdź jak temu zaradzić.

Siódma rano. Nagle budzi cię głośny i nieprzyjemny dźwięk dzwonka. Nie otwierając oczu, próbujesz go wyłączyć, powtarzając przy tym sobie: jeszcze tylko 10 minut. Przewracasz się na drugi bok i próbujesz się zdrzemnąć. W końcu zwlekasz się z łóżka i bez energii zaczynasz przygotowywać się do wyjścia. Brzmi znajomo? Oto kilka sposobów, aby nie mieć problemów ze wstawaniem i budzić się wypoczętą, z większą energią do pracy.

Nie przestawiaj budzika o kolejne kilka minut. Kiedy to robisz, masz problemy ze wstawanie, ponieważ twój organizm zapada w głębszy sen zamiast przygotowywać się do pobudki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest nastawienie budzika na tę godzinę, o której masz zamiar rzeczywiście wstać z łóżka.

Fot. Fotolia.com

Kładź się i wstawaj o tych samych porach. Nie jest to proste, ponieważ czynności te zależą od twojego stylu życia, ale warto spróbować, ponieważ nasz organizm bardzo lubi regularność. Jej brak w kładzeniu się i stawaniu wywołuje zmęczenie już od samego rana. Kiedy zatem przyzwyczaisz organizm do stałych godzin, poczujesz zdecydowaną różnicę w przejściu z fazy snu do aktywności, a problemy ze wstawaniem znikną. Jak do tego dochodzi? Otóż godzinę przed zaplanowaną i regularną pobudką sen staje się płytszy, temperatura ciała wzrasta i uwalnia się kortyzol – hormon, który dodaje rano energii.

Zadbaj o to, aby rankiem do pokoju wpadało jak najwięcej światła. Gdy tylko się rozjaśnia receptory znajdujące się w oku wysyłają sygnał do mózgu, że jest już dzień i czas, aby zacząć działać.

Zmień dzwonek w budziku na ulubioną melodię. Jeśli twój budzik ma dzwonek, po usłyszeniu którego podskakujesz na łóżku z przerażeniem rozglądając się czy nic się nie wali, to pora to zmienić. Zastąp go melodią miłą dla ucha, która w przyjemny sposób cię rozbudzi i pozytywnie nastawi do rozpoczynającego się dnia. Zmieniaj ją od czasu do czasu na inną, inaczej po jakimś czasie przestanie być ulubioną, a zacznie cię drażnić.

Po przebudzeniu porozciągaj się. Raptowne wyskoczenie z łóżka może skończyć się nieprzyjemnym zawrotem głowy. Zwłaszcza jeśli masz niskie ciśnienie. Dlatego po przebudzeniu, zacznij się rozciągać, usiądź na łóżku, a po chwili dopiero wstań. Tak przygotujesz swój organizm do aktywności.

Zmień sposób myślenia. Jeśli tuż po przebudzeniu słyszysz wypowiadane przez siebie słowa: „Nieee chce mi się”, to warto to zmienić. Zamiast tego powtarzaj sobie: „Cudowny mamy dzień”. Zadbaj przy tym, aby twój głos był pełen energii. Taka zmiana nastawienia bardzo pozytywnie wpłynie na twoje emocje. Z głosem pełnym werwy wstaniesz dużo szybciej.

Włącz ulubioną stację radiową lub płytę CD, która wprowadzi cię w dobry nastrój. Dzięki temu tanecznym krokiem skierujesz się do łazienki.

planowanie ścieżki kariery

Korzyści z planowania kariery zawodowej

równowaga między życiem zawodowym a osobistym

Równowaga między karierą a związkiem uczuciowym