Kto z nas nie cieszy się na samą myśl o wypoczynku nad ciepłym morzem, wycieczkach po górach, pływaniu po jeziorze? Wszyscy z wyjątkiem pracoholika, dla którego wakacje są źródłem niepokoju, formą tortur. Jak zatem wakacje mogą zrelaksować pracoholika skoro pobyt z dala od biura budzi w nim tak duży niepokój?
Zamiast cieszyć się z urlopu pracoholik zamartwia się, że jest z dala od biura, nie wykona swoich obowiązków na czas, w skrzynce mailowej zbierają się maile, a także, że coś ważnego ominie go w pracy. Jak można mu pomóc? To nie będzie takie proste, ale warto spróbować.
Wskazówki dla pracoholika na urlopie
1) Powinnaś wziąć na tyle długi urlop, aby móc wypocząć. Trzy tygodnie to ideał, dwa tygodnie – uzasadnione i rozsądne rozwiązanie, 10 dni – minimalny okres potrzebny na wypoczynek.
2) Tracąc kontakt z biurem, możesz czuć dyskomfort. Dlatego dla zmniejszenia tego stresu proponujemy, abyś w czasie urlopu utrzymywała z firmą kontakt, ale tylko minimalny. Przed wyjazdem jasno postaw wyraźne granice – kiedy i w jaki sposób można się z tobą kontaktować. Możesz na przykład korzystać z laptopa i telefonu komórkowego do godz. 10.00, a następnie je wyłączyć na resztę dnia (dzięki temu będziesz wiedziała co się dzieje w firmie, a resztę dnia przeznaczysz na wypoczynek).
3) Pracoholik boi się, że będąc na wakacjach, ktoś ze współpracowników zechce to wykorzystać i zająć jego stanowisko. Dlatego najbardziej skuteczną metodą długoterminowego sukcesu jest rozwój stosunków z godnymi zaufania współpracownikami, którzy nie będą stanowić dla ciebie zagrożenia. Dzięki temu będziesz mogła się zrelaksować w czasie wakacji – w końcu w biurze są ludzie, którym możesz ufać i którzy dadzą ci znać, gdyby coś niepokojącego się zdarzyło.
4) Unikaj wakacji, na których możesz się nudzić. Po pewnym czasie zaczniesz wracać myślami do pracy i swoich obowiązków. Wybierz takie miejsce, w którym będzie mnóstwo atrakcji. Zaplanuj jakieś aktywności, które będą obowiązkowe i opłacone z góry, tak abyś nie mogła z nich zrezygnować. Skup się na czymś zupełnie nowym – np. zdobywaj nowe umiejętności, spróbuj nowych sportów. Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny („hormony szczęścia), a także pomagają spalić nadmiar adrenaliny i kortyzolu (hormonów produkowanych przez organizm w odpowiedzi na stres). Leżenie na plaży nie jest dla ciebie najlepszym sposobem na relaks, ponieważ – aby nie myśleć o pracy – musisz czymś zająć swoje myśli.
5) W czasie urlopu nie załatwiaj zaległych spraw.
6) Unikaj rozmów o pracy. Zapewne na początku będzie to trudne, dlatego uprzedź o tym swoich najbliższych. Poproś ich również, aby starali się ciebie odciągać od tych tematów i próbowali włączać cię w nowe aktywności i zainteresowania.
7) Nie oglądaj programów telewizyjnych i nie czytaj gazet, w których znajdziesz informacje związane z twoją pracą.
Pamiętaj, że pracoholizm rujnuje nie tylko twoje wakacje, ale także twoje zdrowie i relacje z innymi osobami. Jest to duży problem i wymaga poważnego zaangażowania, aby go pokonać.
Jeśli chcesz przezwyciężyć swój pracoholizm, zacznij od wyjazdu na urlop. Stosuj powyższe wskazówki, które pomogą ci pójść w dobrym kierunku.