Po wyczerpujących kilku miesiącach pracy każda z nas zasługuje na urlop, w czasie którego będzie mogła wypocząć i „naładować akumulatory”. Naszym marzeniem jest, aby długo wyczekiwane wakacje były udane i bez stresu. Jak to zrobić?
Urlop powinien być miły dla każdego
W czasie urlopu nie jest trudno o konflikty związane z organizacją czasu, zwłaszcza, gdy twój partner zaplanował dla was wycieczkę, dzieci krzyczą, że wolą iść na plażę, a ty najchętniej poszłabyś do uroczej knajpki, żeby napić się kawy. Aby uniknąć tego typu kłótni i nie być rozjemcą, przed urlopem ustal ze swoją rodziną wasze oczekiwania odnośnie sposobu spędzania czasu. Zastanówcie się, jak go zorganizować, by każdy miał chwilę na swoje przyjemności.
Urlop to dobry moment, aby trochę „odpuścić”. Nie denerwuj się jeśli dzieci nie ułożą w kostkę ubrań lub pójdą spać nieco późnij niż zwykle. Nie susz im głowy, że ubrudziły się w czasie gry w piłkę. Zrezygnuj z nadmiernej kontroli swojego nastoletniego dziecka, wystarczy, jeśli uczulisz go, co należy robić, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Dzięki poluzowaniu dyscypliny ty lepiej wypoczniesz, twoja rodzina będzie szczęśliwsza i znikną powody do nieporozumień.
W czasie roku zapewne nie masz czasu i możliwości, aby pobyć sama ze sobą, mimo że czasami tego bardzo pragniesz. Odrobina samotności pozwala wyciszyć się, zregenerować siły i ukoić nerwy. Dlatego warto to zrobić podczas wakacji. Podziel się więc z partnerem opieką nad dziećmi. Gdy jedno z was ma „dyżur” przy dzieciach, drugie może w tym czasie wypocząć w samotności.
Urlop to wolność od obowiązków
Postaraj się pozałatwiać sprawy, które mogłyby zaprzątać twoją głowę w czasie wakacji. Upewnij się, że osoba, która
będzie zastępowała cię w pracy, wie, co ma robić. Powiedz jej, żeby dzwoniła do ciebie tylko w sprawach niecierpiących zwłoki. Staraj się nie myśleć o pracy i nie omawiaj jej w czasie urlopu. Przed urlopem opłać wszystkie rachunki i poproś sąsiadkę, aby od czasu do czas „zerkała” na twoje mieszkanie.
Nie zakładaj, że w czasie urlopu nadrobisz zaległości w spaniu, czytaniu książek, czy uprawianiu sportu. Wakacje to nie czas na realizację dodatkowych zobowiązań wobec siebie. Wystarczy więc jeśli przeczytasz dwie książki a nie dwadzieścia, pójdziesz na spacer, który nie sforsuje twojego nieprzygotowanego do wysiłku organizmu tak jak bieganie.
Jeżeli wybieracie się w miejsce pełne zabytków, nie zakładaj, że będzie musieli zobaczyć je wszystkie. W końcu urlop to czas na przyjemny wypoczynek, a nie stresujące bieganie od zabytku do zabytku z obawą, że nie wszystko się zobaczy zgodnie z założonym planem. Zabytki to nie zając, nie uciekną. Będziesz mogła je zobaczyć innym razem.
Urlop z zaplanowanym budżetem
Przed wyjazdem na wakacje ustal z partnerem kwotę, jaką chcecie na nie przeznaczyć. Od tej kwoty odejmijcie wydatki takie jak np.: koszty transportu, noclegów, wyżywienia i opłaty klimatyczne. Warto też wziąć pod uwagę koszty związane z nieprzewidzianymi zdarzeniami, np. wydatek związany z pilną wizytą u dentysty. Pozostałą kwotę podzielcie na dni urlopowe, dzięki czemu otrzymacie budżet dzienny, którego starajcie się trzymać. Jeśli jednego dnia uda się wam zaoszczędzić, będziecie mogli wydać tę kwotę w dniu, w którym dniówka nie wystarczyła.
Nie od dziś wiadomo, że wakacje z dziećmi pod kątem finansowym są dużym wyzwaniem. My też w czasie urlopu chcielibyśmy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Niestety kolorowe zabawki ze straganów, przejażdżka karuzelą w wesołym miasteczku, lody, gofry i innych słodkości trochę kosztują, dlatego wydatki na zachcianki całej rodziny trzeba mieć pod kontrolą. Powinny one mieścić się w dziennym budżecie, który wcześniej ustaliliście.
Zaplanowanie finansów wakacyjnych i trzymanie się budżetu uchroni ciebie i twojego partnera przed zaciągnięciem niepotrzebnego i zazwyczaj drogiego kredytu na wakacje, oferowanego przez banki czy zadłużeniem się u rodziny lub przyjaciół.