zamknij
Streszczenie biznesplanu

Streszczenie biznesplanu

0udostępnień
streszczenie bizensplanu

Streszczenie biznesplanu znajduje się na samym jego początku, jednak najlepiej pisać je dopiero po przygotowaniu całego dokumentu. Należy opracować je bardzo dobrze. Źle napisane streszczenie może spowodować, że osoby, do których skierowany jest biznesplan, rzucą go w kąt bez zapoznania się z nim.

Streszczenie biznesplanu powinno zawierać:

  • informację o celu powstania biznesplanu,
  • krótki opis firmy, w tym produktów/usług,
  • informację o misji firmy,
  • krótki opis rynku, klientów i konkurencji,
  • prognozy finansowe i plany finansowe,
  • wysokość potrzebnych środków finansowych,
  • informację na temat kadry menedżerskiej.

Spójrz na powyższą listę. Na temat każdego zagadnienia należy napisać od jednego do trzech zdań. Nie więcej!

Jeśli masz z tym problem, to przejrzyj napisany już biznesplan. Wybierz z poszczególnych jego części najważniejsze informacje, a następnie postaraj się je podsumować. W rzeczywistości streszczenie biznesplanu to podsumowanie tego co zostało wcześniej przez ciebie napisane.

Fotolia_25218499_Subscription_L
Fot. Fotolia.com

Zakończ streszczenie odpowiedzią na pytanie: Dlaczego twój pomysł na biznes odniesie sukces?
Przykład:
Otwarcie przychodni weterynaryjnej zapewni opiekę medyczną dla zwierząt na terenie gminy X. Dzięki temu właściciele zwierząt nie będą już musieli jeździć do przychodni odległej o 40 km, znajdującej się na terenie gminy Y.

Postaraj się, aby streszczenie biznesplanu było dobrze i starannie napisane. Tak je sformułuj, aby zachęcało do przeczytania całości. Osoby, które będą czytały streszczenie muszą odnieść wrażenie, że przeczytanie całego biznesplanu nie będzie marnotrawstwem czasu.

Używaj pozytywnie brzmiących określeń – słabe określenia znacznie osłabią przekaz streszczenia biznesplanu. Zamiast pisać: Firma może być na tyle atrakcyjna, że będzie konkurencyjna na runku, należy napisać: Firma będzie na tyle atrakcyjna, aby odnieść na rynku sukces.

Streszczenie biznesplanu nie może przekraczać dwóch stron (w przypadku dużych przedsięwzięć może mieć trochę bardziej obszerne).

Po napisaniu streszczenia biznesplanu przeczytaj je na głos – sprawdź czy wszystko jest jasne i zwięzłe. Możesz nawet zasięgnąć opinii osoby, która nie wie za wiele o twojej firmie, czy to co napisałaś jest dla niej zrozumiałe i zachęcające.

Dostosuj swoje streszczenie do osób, do których kierujesz biznesplan. Na przykład jeśli kierowane jest do banku – to należy postawić nacisk na możliwości firmy, które pozwolą na spłatę kredytu.

Na koniec przeczytaj streszczenie jeszcze raz. Postaw się na miejscu osoby, do której kierujesz swój biznesplan. Sprawdź, czy wstęp był na tyle interesujący, że chciałabyś zapoznać się z całym dokumentem. Jeśli nie, to dlaczego?

pracująca mama

Pytania jakie musi zadać sobie mama przed podjęciem decyzji o pracy w domu

ścieżka kariery dziennikarza

Jak zostać dziennikarzem?