zamknij
Jak sobie poradzić ze stresem po utracie pracy?

Jak sobie poradzić ze stresem po utracie pracy?

0udostępnień
stres związany ze stratą pracy

To normalne, że czujesz ból, rozgoryczenie lub złość po utracie pracy. W końcu bycie bezrobotną jest – obok śmierci osoby bliskiej i rozwodu – najbardziej stresogenną sytuacją w życiu. Ale mamy dla ciebie dobrą wiadomość: istnieje wiele sposób na to, aby przejąć kontrolę nad tą sytuacją i nie wpaść w depresję. Przede wszystkim trzeba zadbać o siebie, utrzymywać kontakt z przyjaciółmi i osobami, które pozytywnie będą cię nakręcały, przemyśleć swoje cele zawodowe i odnaleźć to, co naprawdę sprawia, że jesteś szczęśliwa.

Praca dla wielu osób to coś znacznie więcej niż tylko sposób zarabiania na życie. Wpływa ona również na to jak widzimy siebie oraz na to jak postrzegają nas inni. Ponadto w wielu przypadkach nadaje ona sens życiu. Wraz z utratą pracy i dochodów tracimy:

  • tożsamość zawodową,
  • prestiż społeczny,
  • poczucie własnej wartości i pewności siebie,
  • poczucie bezpieczeństwa.

Dlatego utrata pracy i bezrobocie jest jednym z najbardziej stresujących rzeczy, które można doświadczyć.

Utracie pracy towarzyszy zazwyczaj złość, ból, odrzucenie, poczucie krzywdy, panika i strach. Te emocje są normalne w tym okresie. Masz pełne prawo być zdenerwowaną, dlatego spróbuj zaakceptować swoje uczucia. Dzięki temu łatwiej przejdziesz ten niedobry moment w swoim życiu.

Pamiętaj, że wielu, jeśli nie większość, ludzi sukcesu również doświadczyło poważnych niepowodzeń w swojej karierze. Ale oni swoje niepowodzenia przekuli w sukces, ucząc się na błędach i próbując na nowo. Złe doświadczenia uczyniły, że stali się mocniejsi i bardziej odporni na stres. Nie zrażali się niepowodzeniami i parli do przodu.

Zmierz się ze swoimi uczuciami

Depresja i lęk utrudniają powrót na rynek pracy, dlatego tak ważne jest, aby aktywnie uporać się ze swoimi uczuciami i znaleźć zdrowe sposoby na radzenie sobie z nimi. Przyznanie się do swoich uczuć i wyjście naprzeciw swoim negatywnym myślom pomogą w szybszym uporaniu się ze stresem związanym z utratą pracy. Weź kartkę i napisz o swoich uczuciach związanych z utratą pracy, łącznie z tym co chciałabyś powiedzieć swojemu byłemu szefowi. Dzięki temu poczujesz dużą ulgę – wyrzucisz z siebie złe emocje, które nagromadziły się w głowie.

Zaakceptuj rzeczywistość. Utrata pracy jest bardzo przykra, ale unikaj powracania myślami do tego wydarzenia. Natrętne myśli typu: „Zostałam niesprawiedliwie potraktowana”, „Jestem biedna, bo nie mam pracy” nie pomogą ci w uporaniu sobie z tą trudną sytuacją. Im szybciej się ich pozbędziesz, tym prędzej dotrzesz do kolejnego etapu w swoim życiu.

Fot. Fotolia.com

Łatwo w takiej sytuacji o obwinianie samej siebie, dlatego unikaj tego i nie zadręczaj się. Teraz musisz być silna, ponieważ szukasz nowej pracy. Jeśli dopadną cię negatywne myśli, np.: „Straciłam pracę, ponieważ jestem słabym pracownikiem”, weź kartkę i napisz na niej: „Straciłam pracę z powodu recesji na rynku, a nie dlatego ponieważ byłam złym pracownikiem”.

Znajdź pozytywy w stracie pracy. Szokujące? A jednak! Utrata pracy jest łatwiejsza do zaakceptowania jeśli wyciągniesz z niej jakieś wnioski i naukę dla siebie. Być może utrata pracy i bezrobocie da ci szansę na zastanowienie się nad własnym życiem i priorytetami, a także na przemyślenie swojej ścieżki kariery.

Zwróć się o pomoc do ludzi, którym ufasz

Pomoc bliskich osób w momencie utraty pracy jest bezcenna. Dlatego nie izoluj się. Powiedz przyjaciołom, że straciłaś pracę i szukasz kolejnej. Poproś ich o wsparcie. Nawet najprostsze, przyjazne gesty i słowa pomogą ci w odbudowaniu twojego poczucia wartości. Ponadto takie działania sprawią, że poczujesz, iż na nowo przejęłaś kontrolę nad swoim życiem.

Przebywaj i rozmawiaj z osobami, które poszukują pracy. To może wzmocnić cię psychicznie i zmobilizować do działania.

Kontakty z ludźmi mogą też pomóc ci w znalezieniu nowej pracy. Większość pracodawców poszukuje pracowników poprzez tzw. networking czyli sieć kontaktów. Niestety wiele osób nie chce korzystać z tej formy poszukiwania pracy, ponieważ błędnie uważa, że dopytywanie się znajomych o wolne etaty jest aroganckie i niegrzeczne. Tymczasem jest to najskuteczniejsza metoda poszukiwania pracy.

Zaangażuj swoją rodzinę

Utrata pracy ma wpływ na całą twoją rodzinę, dlatego nie ukrywaj tego faktu. Powiedz o tym co się stało i pozwól rodzinie pomóc sobie. Informuj ich na jakim etapie poszukiwania pracy jesteś, czy miałaś już jakieś rozmowy kwalifikacyjne, gdzie wysłałaś swoje cv. Słuchaj ich rad na temat poszukiwania pracy – niektóre mogą być bardzo cenne.

Moment kiedy jesteś bez pracy jest też dobrą okazją na spędzenie więcej czasu z rodziną. Nie zmarnuj tego.

Zadbaj o siebie

Stres związany ze stratą pracy może poważnie nadwyrężyć twoje zdrowie. Dlatego teraz bardzo ważne jest, abyś zadbała o swoją kondycję psychiczną i fizyczną.

Przede wszystkim zachowaj równowagę w swoim życiu. W ciągu dnia znajdź czas na poszukiwanie pracy, a także na relaks, zabawę, na wszystko to co spowoduje, że będziesz radosna. Poszukiwanie pracy będzie skuteczniejsze jeśli będziesz emocjonalnie, psychicznie i fizycznie wypoczęta.

Ćwiczenia fizyczne rozładowują stres, poprawiają nastrój i wzmacniają, dlatego wykonuj je przynajmniej 30 minut dziennie. W sytuacjach stresowych zalecane są ćwiczenia relaksacyjne, które uczą zachować spokój.

Dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią dawkę snu. Sen ma olbrzymi wpływ na nastrój i wydajność. Pomoże również zredukować poziom stresu.

Planuj swój dzień

Po stracie pracy czasami trudno zmobilizować się do działania. Dzień przecieka przez palce, a ty przed pójściem spać z przerażaniem stwierdzasz, że znowu nic konstruktywnego nie zrobiłaś. Trzeba temu zaradzić, dlatego każdego wieczora planuj kolejny dzień a od rana koncentruj się na realizowaniu harmonogramu. Po wykonaniu danego zadania odhaczaj je w notatniku. Nic tak nie przynosi zadowolenia jak kartka ze zrealizowanymi postanowieniami.

Wśród codziennych zadań powinien być plan poszukiwania pracy.

wzór cv tłumacza przysięgłego

Wzór CV dla tłumacza przysięgłego

wzór cv prawnika

Wzór CV dla prawnika