Prokrastynacja jest uważana przez psychologów za zaburzenie psychiczne, które ze względu na to że się powtarza, utrudnia życie choremu. Przekładanie zrobienia czegoś na później może ujawniać się w różnych dziedzinach życia – w życiu prywatnym, jak i w życiu zawodowym. Jeśli jesteś uzależniona od zwlekania z wykonaniem zadania lub podjęcia decyzji i czekasz zawsze do ostatniej chwili, być może cierpisz na prokrastynację. Jak radzić sobie z tym zaburzeniem? Jak oduczyć się ciągłego przekładania zrobienia czegoś na później? Jak szybciej podejmować decyzje?
Prokrastynacja – co to jest?
Jeśli nie jesteś w stanie podjąć decyzji lub wykonać zadania, paraliżuje cię strach, wolisz poczekać do momentu aż problem rozwiąże się sam, mamy dla ciebie złą wiadomość. Pozornie prokrastynacja może ci się wydawać łatwiejszym wyjściem, bo coś rozwiąże się poza tobą, jednak w rzeczywistości to oczekiwanie wcale nie rozwiąże problemu. Jeśli przekładasz cały czas na później, oznacza to że nie masz kontroli nad jakimś aspektem swojego życia i tym samym działasz na swoją szkodę. Jak z tym zerwać?
Prokrastynacja – przyczyny
Skąd bierze się prokrastynacja? Na prokrastynację często cierpią kobiety, których ojciec cenił posłuszeństwo i był chłodny w relacjach. „Psychology Today” podaje, że prokrastynacja to pasywnie-agresywny sposób na bunt zewnętrznych prób kontroli.
Inną przyczyną prokrastynacji może być twoje przekonanie i złe nastawienie: „wszystko albo nic”. Oto przykład: wiesz, że musisz schudnąć minimum 30 kilogramów. Jest to bardzo trudne do osiągnięcia, czujesz że nie dasz rady, że 30 kilogramów to dla ciebie za dużo. Wolisz nie zrobić nic niż spróbować podzielić swoją pracę na etapy lub zrzucić na przykład nieco mniej – 10 kilogramów.
Zobacz także:
Prokrastynacja – jak z nią walczyć?
Oto 4 proste rady, które pozwolą ci zawalczyć z prokrastynacją:
- Zacznij od samego początku – zadaj sobie sama pytanie, dlaczego cierpisz na prokrastynację. Odpowiedz sobie szczerze – co cię hamuje? Dlaczego nie chcesz wziąć spraw w swoje ręce? Jeśli nie jesteś w stanie sama odpowiedzieć na to pytanie, pomoże ci z pewnością wizyta u psychologa.
- Dobrym sposobem będzie zaaranżowanie sytuacji, w której zazwyczaj zwlekasz ze zrobieniem czegoś. Teraz zatrzymaj się i przeprowadź wewnętrzny monolog.
– po jednej stronie kartki zapisz myśli, które ci towarzyszą – dlaczego odkładasz coś na później? Wypisz swoje wymówki;
– po drugiej stronie napisz odpowiedzi na twoje myśli – jak możesz zwalczyć swoje wymówki? Pomyśl, co odpowiedziałabyś swojej siostrze, przyjaciółce, mamie, gdyby odkładała podjęcie decyzji na później. Takie spojrzenie z innej perspektywy otworzy ci szerzej oczy na twój problem;
– jeśli za pierwszym razem ten schemat nie zadziała, wykonuj go do skutku. Wyrabianie w sobie dobrych nawyków jest przeważnie długie i trudne, ale pamiętaj: do wszystkiego możesz dojść małymi kroczkami. Jeśli zły schemat działał w twojej głowie przez kilka lat, nie spodziewaj się rezultatów po tygodniu. Bądź cierpliwa! - Kiedy nie jesteś w stanie podjąć decyzji, wyobraź sobie, jaką poczujesz ulgę, kiedy będziesz miała już to za sobą. Zacznij od małych rzeczy, przechodź stopniowo do większych.
- Kolejnym dobrym pomysłem jest podzielenie twojego zadania na mniejsze etapy. Nie zakładaj, że od razu schudniesz albo w jeden dzień wykonasz powierzone ci zadanie. Podzielenie pracy na etapy sprawi, że będziesz widziała progres, będziesz mogła „odhaczyć” to co zrobiłaś, dzięki czemu przestaniesz się zniechęcać do dalszej pracy.